Меню


Курсы СтимулСправочникПолезные материалыБухгалтеруОплата праці та кадриДержавна служба

Бухгалтеру /
Оплата праці та кадри /
Державна служба

Достроковий вихід на пенсію після звільнення у зв’язку зі скороченням штату

Після 1 січня 2013 року змінився порядок дострокового виходу на пенсію за півтора року до досягнення пенсійного віку у разі звільнення за пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП. Деякі інтернет-ресурси повідомляють, що для отримання права на достроковий вихід на пенсію слід зареєструватися у службі зайнятості у місячний термін після звільнення. Чи так це насправді?

 

Після 1 січня 2013 року змінився порядок дострокового виходу на пенсію за півтора року до досягнення пенсійного віку у разі звільнення за пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП. Деякі інтернет-ресурси повідомляють, що для отримання права на достроковий вихід на пенсію слід зареєструватися у службі зайнятості у місячний термін після звільнення. Чи так це насправді?

Ні, у разі звільнення за пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП жодних строків для реєстрації у центрі зайнятості не встановлено. Місячний строк реєстрації поширюється лише на осіб, які звільняються з будь-яких підстав з установ у зв’язку з відселенням або самостійним переселенням з території радіоактивного забруднення.

Статтею 49 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI (далі — Закон про зайнятість) передбачені особливі гарантії щодо дострокового виходу на пенсію за півтора року до досягнення пенсійного віку для окремих категорій безробітних, які втратили роботу у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці.

Так, згідно з абзацом першим частини першої статті 49 Закону про зайнятість, працівникам, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи установи у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці, у т. ч. ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням установ, скороченням чисель­ності або штату працівників (тобто на підставі пункту 1 частини першої статті 40 КЗпП), та військовослужбовцям, звільненим з військової служби у зв’язку зі скороченням чисельності або штату без права на пенсію, яким на день вивільнення залишил ося не більше півтора року до встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі — Закон № 1058) пенсійного віку або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про статус народного депутата України», «Про прокуратуру», «Про наукову і науково-технічну діяльність», за умови їх реєстрації в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та відсутності підходящої роботи гарантується право на достроковий вихід на пенсію, якщо вони мають страховий стаж , необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 Закону № 1058.

Як бачимо, умовами дострокового виходу на пенсію зазначених вище осіб за півтора року до досягнення пенсійного віку є:

Нагадаємо, що статтею 26 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 № 803-XII, який втратив чинність у зв’язку з уведенням в дію нового Закону про зайнятість, дійсно, було передбачено, що умовою дострокового виходу на пенсію вивільнених осіб є реєстрація їх у службі зайнятості як таких, що шукають роботу, протягом семи календарних днів після звільнення.

У новому Законі про зайнятість ця норма відсутня. Тобто для реалізації права на достроковий вихід на пенсію особа може звернутися до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, у будь-який час на свій розсуд з 1 січня 2013 року.

Щодо необхідності місячного строку реєстрації, то такий термін насправді наявний у статті 49 Закону про зайнятість, але він стосується лише певної категорії осіб — працівників, які звільняються з організацій незалежно від їх форми власності, виду діяльності та господарювання, у зв’язку з відселенням або самостійним переселенням з території радіоактивного забруднення.

На цих осіб також поширюється право щодо дострокового виходу на пенсію, але за умови, що вони зареєструються у місячний строк після звільнення у територіальному центрі зайнятості (абз. 2 ч. 1 ст. 49 Закону про зайнятість).


Подписка на новости RSS

Мы на Facebook