Меню


Курсы СтимулСправочникПолезные материалызабезпечення

Материалы слушателям курсов: "Забезпечення": Бухгалтеру / Соціальне страхування

Оглавление: забезпечення

 

Бухгалтеру / Соціальне страхування

Як розрахувати допомогу по вагітності та пологах, коли у розрахунковому періоді була відпустка

Для розрахунку допомоги по вагітності та пологах наразі потрібно розраховувати середньоденну заробітну плату за один календарний день. Середньоденна заробітна плата обчислюється відповідно до абзацу третього пункту 14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266, а саме: шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати (оподатковуваного доходу), з якої сплачувалися страхові внески, на кількість календарних днів за розрахунковий період (без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, — тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком).У березні бухгалтер виявила помилку в оплаті працівниці щорічної відпустки у січні (зайво нараховано 15,33 грн.). Помилку бухгалтер виправила у березні, а саме: надлишково нараховану суму (15,33 грн.) утримано із заробітної плати березня (1532,05 грн.). Як таке коригування вплине на обчислення середньоденної заробітної плати для оплати допомоги по вагітності та пологах у квітні 2013 року?
 

Частина періоду тимчасової непрацездатності припадає на відпустку без збереження заробітної плати: які дні непрацездатності підлягають оплаті

Згідно з пунктом 1 статті 35 Закону України Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням від 18.01.2001 № 2240-ІІІ (далі — Закон № 2240) допомога з тимчасової непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання страхового випадку, зокрема тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві.Працівниця перебувала у відпустці без збереження заробітної плати з 27.03.2013 по 03.04.2013 включно і в цей період захворіла. Згідно з листком непрацездатності період тимчасової непрацездатності — з 01.04.2013 по 05.04.2013. Тобто частина тимчасової непрацездатності припала на відпустку без збереження заробітної плати, а частина — на робочі дні. Чи потрібно оплачувати цей листок непрацездатності? Якщо так, то які дні тимчасової непрацездатності підлягають оплаті?
 

Розрахунок середньої заробітної плати під час обчислення лікарняних

Так, і ось чому.Під час нарахування зарплати працівнику допущено помилку. Щоб її виправити, у травні 2014 року бухгалтер нарахував такому працівнику доплату за березень — квітень 2014 року. У листопаді працівник перебував на лікарняному. Чи включати до середньої заробітної плати при обчисленні лікарняних доплату за березень — квітень 2014 року, отриману працівником у травні 2014 року?
 

Донараховуємо суми допомоги по вагітності та пологах за раніше профінансованим листком непрацездатності

Відповідно до статей 38 і 39 Закону України Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням від 18.01.2001 № 2240-III допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, у розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу.Бухгалтерія установи у вересні 2013 року самостійно виявила помилку — працівниці недоплатили допомогу по вагітності та пологах. Період непрацездатності — 08.02.2013–13.06.2013. Як здійснити доплату, якщо цей страховий випадок вже профінансований ФСС з ТВП у липні 2013 року?
 

Підвищення посадових окладів працівників у вересні: як оплачувати тимчасову непрацездатність

Дійсно, виплати працівника за місяці розрахункового періоду коригують на коефіцієнт підвищення посадових окладів у разі, якщо їх підвищення відбулось у розрахунковому періоді або в періоді, протягом якого за працівником зберігався середній заробіток. Утім, наголосимо: лише у випадках, коли під час розрахунку середнього заробітку керуються Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100. Приміром, у разі розрахунку відпускних, нарахування матеріальної допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати, оплати службових відряджень тощо.Працівник надав до установи листок непрацездатності за період хвороби з 12 по 16 жовтня 2015 року. Для оплати йому перших п’яти днів тимчасової непрацездатності коштом установи розрахунковим періодом є період із жовтня 2014 року по вересень 2015 року. Утім, у жовтні 2015 року проведено перерахунок заробітної плати за вересень (у зв’язку з підвищенням з 01.09.2015 посадових окладів). Чи потрібно під час обчислення середньоденної заробітної плати коригувати виплати працівника у розрахунковому періоді на коефіцієнт підвищення посадових окладів?
 

Працівник звільняється: як оплатити лікарняний

Весь період до відновлення працездатності підлягає оплаті. І ось чому.Працівник установи подав заяву про звільнення за власним бажанням з 16.06.2014. Але з 10.06.2014 працівник захворів і надав листок непрацездатності по 18.06.2014. Як правильно оплатити період тимчасової непрацездатності: по день, з якого він мав звільнитися, чи по день, яким закритий листок непрацездатності?
 

Лікарняні та декретні за січень–березень 2013 року перераховувати не потрібно

У січні – березні 2013 року бюджетна установа нараховувала допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, вагітністю та пологами за рахунок коштів ФСС ТВП. Чи потрібно перерахувати таку допомогу у квітні 2013 року у зв’язку із підвищення посадових окладів бюджетникам із 01.01.2013 згідно із постановою КМУ від 27.03.2013 № 197?
 

Допомога по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах від ФСС з ТВП: виплачуємо з дотриманням строків

Відповідно до частини другої статті 52 Закону України Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням від 18.01.2001 № 2240-III (далі — Закон № 2240) допомога по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах виплачується застрахованим особам — у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати.Як відомо, несвоєчасність подачі заявок-розрахунків для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів ФСС з ТВП, що призводить до значної заборгованості перед працівниками з виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах, є порушенням норм чинного законодавства. Щодо цього під час проведення перевірок неодноразово зауважують фахівці ФСС з ТВП. Як часто бухгалтеру установи слід подавати заявки-розрахунки до робочого органу ФСС з ТВП, аби уникнути таких порушень?
 

Особливості розрахунку лікарняних донору крові

Частиною другою статті 9 Закону України Про донорство крові та її компонентів від 23.06.1995 № 239/95-ВР передбачено, що після кожного дня давання крові та (або) її компонентів донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку.Працівник установи, який є донором крові, захворів і надав до установи листок непрацездатності. Чи враховувати під час визначення суми допомоги по тимчасовій непрацездатності середню заробітну плату за додатковий день відпочинку?
 

Оплата тимчасової непрацездатності демобілізованому працівнику

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 24 Закону України Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон про соцстрахування) допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу) ветеранам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту від 22.10.1993 № 3551-XII (далі — Закон про статус ветеранів).Працівник проходив військову службу в зоні АТО. Після демобілізації він став до роботи, утім, невдовзі був змушений звернутися за медичною допомогою і перебував на лікуванні у лікарні. На початок березня страховий стаж працівника становить 4 роки 3 місяці. У якому розмірі має бути оплачений листок непрацездатності з урахуванням того, що статусу учасника бойових дій працівник поки що офіційно не отримав?
 

З працівником стався нещасний випадок: як призначити допомогу

Варто зазначити, що допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), зокрема, у разі настання в неї тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві (п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону України Про загально­­обов’язкове державне соціальне страхування від 23.09.1999 № 1105-XIV).Працівник бюджетної установи під час прогулянки вулицею в обідню перерву зламав ногу. Тобто з ним трапився нещасний випадок. Чи потрібно проводити розслідування обставин, щоб призначити йому допомогу по тимчасовій непрацездатності?
 

Визначаємо розмір виплат за листком непрацездатності працівнику, страховий стаж якого — 6 років

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 24 Закону України Про загально­обов’язкове державне соціальне страхування від 23.09.1999 № 1105-XIV застрахованим особам, які мають страховий стаж від 5 до 8 років, допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується у розмірі 70% середньої заробітної плати.Працівник подав до бухгалтерської служби лікарняний за період з 01.04.2015 по 10.04.2015. Його страховий стаж становить 6 років. Як правильно оплатити працівнику перші 5 днів тимчасової непрацездатності та визначити розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності?
 

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами співпала зі щорічною: надаємо правильно

Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 50 Закону України Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням від 18.01.2001 № 2240-III (далі — Закон № 2240) рішення про призначення матеріального забезпечення приймає комісія (уповноважений) з соціального страхування, що створюється в установі.Працівниця установи перебувала у щорічній основній відпустці з 02.06.2014 по 16.06.2014 включно. Після закінчення відпустки до роботи не приступила — надала листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами з 12.06.2014. Як правильно — з 12 чи з 17 червня — надати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами?
 

Проходимо плановий огляд МСЕК: піти у відпустку чи відкрити лікарняний

Відповідно до пункту 4.2 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я від 13.11.2001 № 455 (далі — Інструкція № 455), інваліди направляються на медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) для переогляду в зв’язку зі змінами в стані здоров’я, а працюючі інваліди — для зміни трудової рекомендації чи внесення доповнень до індивідуальної програми реабілітації інваліда тощо.На підтвердження раніше встановленої групи інвалідності (III група) 02.06.2014 працівник проходив у МСЕК медогляд, і для цього він мав виїжджати з районного центру в обласний. Як такому працівникові оформити відсутність на робочому місці: написати заяву за власний рахунок чи звернутися за лікарняним?
 

Чи правомірною є оплата листка непрацездатності з відмітками про порушення режиму лікування

Відповідно до підпункту 4.1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406, запис щодо порушення застрахованою особою призначеного режиму здійснюється лікарем у графі Примітка, у правому нижньому полі лицьового боку бланка листка непрацездатності.Працівник надав роботодавцю листок непрацездатності, в якому наявні відмітки про порушення режиму, встановленого лікарем. Чи підлягає оплаті такий листок непрацездатності?
 

Розрахунок середньої заробітної плати для надання допомоги по вагітності та пологах: чи враховувати матеріальну допомогу

Так, пояснимо чому.Працівниця установи отримала матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та матеріальну допомогу на оздоровлення. А відпрацювавши лише 4 дні у місяці надання допомоги, пішла у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Чи входить до розрахунку середньої зарплати для надання допомоги по вагітності та пологах отримана працівницею матеріальна допомога?
 

Студентка-сирота повернулася до навчання після декретної відпустки: чи поновлювати виплати

Правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа визначає Закон України Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування від 13.01.2005 № 2342-IV (далі — Закон № 2342).Студентка вишу I–II рівнів акредитації з числа дітей-сиріт перебувала один рік у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Наразі вона повернулася з відпустки та продовжила своє навчання у виші. Чи повинен виш поновити такій студентці виплати як дитині-сироті?
 

Обчислюємо середню заробітну плату для розрахунку допомоги за страховим випадком

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266), розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата для розрахунку страхових виплат, є період роботи за останнім основним місцем роботи перед настанням страхового випадку, протягом якого застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески. Таким періодом є останні шість календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.Працівниця стала до роботи після закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в червні 2013 року. Страховий випадок настав 16 вересня — відкрито листок непрацездатності для догляду за дитиною. Чи включають до розрахункового періоду повністю відпрацьовані місяці — липень і серпень — чи й ще частину червня?
 

Працівника відсторонено від роботи без збереження заробітної плати: чи оплачувати лікарняний

Ні, і ось чому.Працівника установи відсторонили від виконання посадових обов’язків без збереження заробітної плати. Наступного дня він повідомив бухгалтеру, що перебуває на лікарняному. Чи оплачується листок непрацездатності такому працівнику?
 

Оплачуємо листок непрацездатності, виданий працівнику у 2014 році

Із 01.01.2015 втратив чинність Закон України Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням від 18.01.2001 № 2240-III (далі — Закон № 2240), що регулював матеріальне забезпечення громадян у зв’язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності.Працівник установи хворів з 22.12.2014 по 31.12.2014. Листок непрацездатності він подав до установи 31.12.2014. Як оплатити працівнику перші п’ять днів тимчасової непрацездатності та виплатити допомогу по тимчасовій непрацездатності, якщо його страховий стаж не перевищує 8 років?
 

Оплачуємо лікарняний листок у разі перенесення робочих днів

Відповідно до пункту 20 Порядку обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266, сума допомоги по тимчасовій непрацездатності, у т. ч. оплата перших п’яти днів за рахунок коштів роботодавця, розраховується шляхом множення суми денної виплати, розмір якої встановлюється у відсотках середньоденної заробітної плати залежно від страхового стажу, на кількість днів, які підлягають оплаті за графіком роботи підприємства, установи, організації (структурного підрозділу підприємства, установи, організації або за індивідуальним графіком роботи, якщо такий встановлено).Як розрахувати та оплатити листок непрацездатності, відкритий працівником 18 травня 2013 року, якщо в установі наказом керівника робочий день з п’ятниці 3 травня перенесено на суботу 18 травня?
 

Працівниця нещодавно вийшла з відпустки для догляду за дитиною: нараховуємо лікарняні

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 24 Закону України Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) та абзацу 4 пункту 5 Порядку оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації, затвердженого постановою КМУ від 06.05.2001 № 439, дні тимчасової непрацездатності застрахованій особі у разі, якщо вона має страховий стаж понад вісім років, оплачуються у розмірі 100% середньої заробітної плати.Працівниця 15.12.2014 вийшла з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 6-річного віку. З 02.03.2015 по 31.03.2015 вона була на лікарняному, що підтверджено листком непрацездатності. Страховий стаж працівниці — більше 9 років. Середньоденна заробітна плата становить 78,18 грн. Як правильно нарахувати виплати за листком непрацездатності?
 

Лікарняний починається з вихідного дня: як оплачувати

Перші п’ять днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, оплачують за рахунок коштів установи (абз. 2 ч. 2 ст. 35 Закону України Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням від 18.01.2001 № 2240-III).Працівниця захворіла і перебувала у стаціонарі з 06.12.2014 (субота, вихідний день). Лікарняний закрито 12.12.2014. Як правильно розрахувати перші п’ять днів для оплати лікарняного?
 

Розрахунок допомоги по тимчасовій непрацездатності: як установити розрахунковий період

Ні, не можна. Пояснимо чому.Особу прийнято на роботу з 2 вересня 2013 року, страховий випадок настав 4 березня 2014 року. Чи можна включити до розрахункового періоду для визначення розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності місяць, у якому особу було прийнято на роботу не з першого числа місяця (перше вересня 2013 року — вихідний день), але робочі дні за графіком відпрацьовано повністю?
 

Працівниця повернулася з декрету: оплачуємо тимчасову непрацездатність

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 21 Закону України Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон про соцстрахування) період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску. Отже, неправильною є думка про те, що у нашій ситуації протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку страховий стаж працівниці менше 6 місяців.Працівниця 17.11.2014 вийшла з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Із 23.03.2015 по 07.04.2015 вона перебувала на лікарняному, що підтверджує листок непрацездатності. Загальний страховий стаж працівниці становить 6 років і 10 місяців. Як оплатити листок непрацездатності, якщо протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку страховий стаж працівниці — менше 6 місяців?
 

Як розрахувати допомогу по вагітності та пологах, коли була виплата премії за минулий місяць

Середньоденна заробітна плата для розрахунку допомоги по вагітності та пологах обчислюється відповідно до абзацу третього пункту 14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266), а саме: шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати (оподатковуваного доходу), з якої сплачувалися страхові внески, на кількість календарних днів за розрахунковий період (без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, — тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком).Працівниця була у щорічній основній відпустці з 1 по 30 квітня, відпускні нараховані та виплачені у березні. У квітні їй нараховано та виплачено премію за березень у сумі 551 грн. Чи враховується сума премії, нарахована в квітні, при розрахунку допомоги по вагітності та пологах у травні 2013 року?
 

Ділимо путівку для санаторно-курортного лікування між працівником і його матір’ю

Згідно зі статтею 47 Закону України Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням від 18.01.2001 № 2240­ІІІ (далі — Закон № 2240) для забезпечення відновлення здоров’я застрахована особа та члени її сім’ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно­курортного лікування, оздоровлення у спеціалізованих оздоровчих закладах (у т. ч. дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — Фонд) на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду.Чи можна поділити путівку між працівником і його матір’ю? Якщо не можна, але так вже зробили, то які санкції загрожують установі?
 

На лікарняному відсутні дані про місце роботи: чи приймати до оплати

Так, має. І от чому.Працівником надано листок непрацездатності, на якому відсутні дані про місце роботи. Чи має право комісія з соціального страхування не прийняти до оплати такий листок непрацездатності?
 

Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами за продовженим лікарняним: нараховуємо та утримуємо ЄСВ

Законом України Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії від 14.05.2013 № 231-VII (далі — Закон № 231) внесено зміни до Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464). Відповідно до змін, починаючи з 01.07.2013, суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами входять до бази нарахування і утримання єдиного внеску на загально­обов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ). Крім того, період перебування у відпустці по вагітності та пологах буде враховуватися в страховий стаж.Листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами виписано 11.06.2013 на 126 днів. До набрання чинності Законом № 231 нарахування 33,2% та утримання 2% не проводились, оскільки страховий випадок настав до 01.07.2013. Лікарняний 11.09.2013 було продовжено на 14 днів (у зв’язку з важкими пологами). Чи потрібно нараховувати та утримувати ЄСВ за продовженним лікарняним, адже фактично це продов­ження страхового випадку, що настав до 01.07.2013?
 

Подписка на новости RSS

Мы на Facebook