Чим бухгалтер відрізняється від бухгалтера-аналітика?
Спеціальність бухгалтера в наш час користується великим попитом у сфері економіки та фінансів. У будь-яких компаніях, чи організаціях, масштабних, чи зовсім невеликих, є така посада – «бухгалтер». Бо саме він є відповідальною особою за бухгалтерський облік, що є важливою складовою ведення господарської діяльності підприємства. Зазвичай в компаніях, які можуть собі це дозволити, є декілька бухгалтерів, які спеціалізуються по різним напрямкам. Хтось відповідає за касу і нарахування зарплати, інший – за сплату податків, чи звітність підприємства, а хтось займається валютними операціями.
За всю бухгалтерію і її ведення відповідає головний бухгалтер. Саме він має бути професіоналом у своїй справі, адже повинен знати всі тонкощі податкової політики та податкового законодавства, яке часто змінюється.
Загалом, серед обов’язків бухгалтерів є наступні:
- ведення первинного бухгалтерського обліку;
- контроль і обробка первинної документації;
- нарахування заробітної плати;
- ведення податкового обліку.
В сучасному суспільстві виділився і такий спеціаліст, як бухгалтер-аналітик. Чим же він відрізняється від звичайного бухгалтера?
Окрім вище перерахованих функцій посади бухгалтера, бухгалтер-аналітик виконує ще і функцію управління. Він не тільки займається розрахунками та обліком, а й управляє майном підприємства, бере участь у формуванні бюджету підприємства, у розробці його ефективного та раціонального використання. За допомогою управлінського обліку, бухгалтер-аналітик поєднує фінансові та інші показники для глибшого пізнання ситуації на тому, чи іншому підприємстві. Бухгалтер-аналітик є ще одним менеджером, який разом з керівником розробляє план виробництва, каналів збуту, рентабельності продукції, і створює звіт про виконання цього плану. Ним аналізуються плановані та реальні результати.
Професіоналізм бухгалтера-аналітика допомагає виявити прогалини у діяльності підприємства, причини невідповідності запланованого і реального та, проаналізувавши цю інформацію, запобігти відхиленням в подальшому та запровадити відповідні зміни. Це стимулює не тільки персонал підприємства, а й допомагає іншим менеджерам досягати поставлених цілей.
Обов’язки і роль бухгалтера-аналітика вимагає деяких особливих якостей та норм поведінки. Наприклад:
- Компетенція. Бухгалтери-аналітики несуть відповідальність за удосконалення своїх навичок у професійній сфері, за виконання своєї роботи згідно норматив та законодавства.
- Об’єктивність. Бухгалтери-аналітики несуть відповідальність за повноту інформації, що використовується для реальних прогнозів у майбутньому.
- Чесність. Бухгалтери-аналітики несуть відповідальність за звітність керівництву (як ефективних, так і неефективних результатів роботи). Від аналітиків очікують професійної оцінки та відсутності протизаконних дій.
- Конфіденційність. Бухгалтери-аналітики не повинні розголошувати конфіденційну інформацію, яка стосується професійної діяльності.
Як бачимо, обов’язки бухгалтера та бухгалтера-аналітика дуже схожі між собою. Це і не є дивним, адже основа цих спеціальностей однакова. Проте поняття «бухгалтер-аналітик» є ширшим, бо тут можна відмітити поєднання таких професій як бухгалтер та менеджер.
У західноєвропейських країнах з цього боку немає різниці, бо там бухгалтер є одночасно бухгалтером і професійним менеджером. Бухгалтер може не зрозуміти своє призначення в області управління, та й загалом у функціонуванні підприємства, якщо не усвідомить важливість своєї посади зі сторони менеджера. В цьому є логіка, тому що зі швидким темпом науково-технічного прогресу відбулись зміни у зборі, обробці та обліку інформації, що призвело і до змін функцій бухгалтера.
Ще однією відмінністю бухгалтера-аналітика від бухгалтера є те, що він враховує інтереси не тільки свого, а й інших підрозділів. Він якомога частіше намагається спілкуватись з працівниками, прагне дізнатись про їх проблеми по роботі, щоб заздалегідь усунути це.
Підсумовуючи все сказане, можна відмітити, що бухгалтер-аналітик має такі функції як і менеджер: планування, контроль і стимулювання.
На першій стадії, тобто планування, бухгалтер-аналітик бере участь у розробці бюджету підприємства, у тому числі у розробці виробничого бюджету, завдяки якому відбувається взаємозв’язок роботи всіх цехів, бригад, робітників. Також він допомагає в оцінці пропозицій стосовно капітальних вкладень.
На стадії контролю бухгалтер-аналітик працює над звітами про виконаний, або невиконаний план, що, в свою чергу, впливає на оцінку роботи керівників різних підрозділів та інформує про слабкі місця роботи підприємства.
Бюджети і звіти бухгалтера-аналітика стимулюють працівників до виправлення помилок та подальшої кращої роботи з їх урахуванням.
Завдяки роботі бухгалтера-аналітика на підприємстві налагоджуються обмін інформацією та зв’язки між підрозділами, що ще більше спонукає до функціонування підприємства як єдиного цілого.
Як і інші професії, бухгалтери та бухгалтери-аналітики мають бути хорошими спеціалістами, які мають схильності до роботи з числами, аналітичної роботи, високої зосередженості та уваги. Ці спеціалісти повинні мати хорошу пам’ять, витримку та, звичайно, навички і знання у своїй сфері. Бухгалтер повинен бути відповідальним та професійно виконувати свої обов’язки, незалежно від специфіки діяльності компанії.
Тужик Анастасія
Другие материалы по теме:
хороший спеціаліст, нарахування зарплати, професіоналом, посади, звіт, нарахування заробітної плати, нарахування, головний бухгалтер, дії, планування, звітність, зміни, управління, бухгалтерський, відповідальність, бухгалтерський облік, план, інші, менеджер, контроль, використання, бухгалтера, роботи, бухгалтер
Статьи из раздела: Слушателю курсов
Другие статьи по теме:
Обов'язки бухгалтера – в деталях
Чим жахлива робота бухгалтера?
Зміни в податковому законодавстві та їх вплив на роботу бухгалтера
Нас находят: https://stimul kiev ua/articles htm?a=chim-bukhgalter-vidriznyaetsya-vid-bukhgaltera-analitika, Основні завдання бухгалтера і аналітика та взаємозвязок між ними, какие функции повинен виконувати бухгалтер
Мы на Facebook