Меню


Курсы СтимулСправочникСтатьиКарьерный рост

Трудовий договір: особливості і недоліки

Трудовий договір: особливості і недоліки

Кажуть, що довіра – це запорука успіху та фундамент будь-яких стосунків між людьми. Проте, чи не кожен з нас стикався з тим, що його дурили, зраджували, мали за раба тощо. Як результат, ми зневірювалися, розчаровувалися у людських відносинах, запитували себе: «За що?». Тим не менше, ми знаходили в собі сили для того, щоб знову комусь відкритися, комусь довіритись, хоча і маємо постійну фобію зради. Як і в простому житті, так і на роботі, зрада і обман займає чи не перше місце зі своєї значущості. Проте, коли в житті ніхто з нас не застрахований від цього, то в трудових відносинах це регулюється і карається. Бажання заробити на комусь, за чийсь рахунок мати чималі статки часто сліпить людей, тому держава робить спроби щодо урегулювання подібних конфліктів на роботі. Для того, щоб уникнути подібних ситуацій державою передбачено укладання трудового договору, як гаранта прав, свобод та відповідальності роботодавця і найманого працівника.

За визначенням, трудовий договір – це документ, який регулює відносини роботодавця і найманого працівника, затверджує умови, особливості, винагороду та інші принципи, на яких будуються дані правовідносини щодо роботи. Часто у ньому зазначаються і якісь окремі положення, узгоджені між сторонами правовідносин даного типу.

Всі ми знаємо славнозвісну казку Шарля Перо про Попелюшку, яка працювала на свою мачуху, працювала тяжко, а в результаті отримувала постійні дорікання, жахливі умови проживання і неповагу. Та одного дня все змінилось – вона зустріла хрещену-фею, яка за допомогою чар зробила дивовижне – перетворила гарбуз у карету, щура – у кучера, мишей – на коней, та начарувала бальну сукню і черевики Попелюшці, після чого вона поїхала на бал і знайшла собі принца.

Своєрідною «хрещеною-феєю» на нашому балу під назвою «життя» якраз і є трудовий договір, який гарантує нам права і свободи, обумовлює обов’язки, покарання і винагороду за їх (не) дотримання у відносинах між нами – «попелюшками», та роботодавцями – «злими мачухами».

Згідно законодавства України, жодна праця не може бути без місця для винагороди, що означає виконання роботи і отримання винагороди, як результат.

Трудовий договір найчастіше укладається у письмовій формі, що є однією із головних вимог до нього. До того ж, це обов'язково у випадках: організованого набору працівників; укладання договору про роботу у місцевостях з особливими умовами, й умовами, що несуть ризик і небезпеку для здоров'я. Загалом, письмова форма трудового договору існує для того, щоб не дати недобросовісним роботодавцям відхреститися від відповідальності після того, як ви зробите роботу і зажадаєте винагороди за неї.

Людина, що влаштовується на роботу, при укладанні трудового договору, має пред’явити ряд документів, таких як: паспорт, трудову книжку, індивідуальний код платника податків, та, за вимогою роботодавця, документи щодо освіти і кваліфікації працівника. Головне не забувати, що жодних інших документів, що не вказані в ЗУ, пред’являти не потрібно і їх вимога є протизаконною. Серед таких документів є конфесійна приналежність, національні і політичні погляди тощо.

Під час процесу укладання, сторони також мають можливість обумовити термін випробування для перевірки відповідності працівника роботі на яку він претендує. Проте, не забувайте, що це не лише можливість роботодавця перевірити Ваш професіоналізм, а і можливість для Вас переконатися, чи підходить Вам дана робота, чи влаштовує вона Вас і чи задовольняє Ваші побажання, пріоритети, амбіції. Слід зауважити, що встановлення випробування — це лише право, а не обов'язок «злої мачухи», тому воно може бути відхилене Вами на законних підставах.

У трудовому договорі існує безліч інших нюансів, у яких деталізується сам процес роботи, умови і особливості роботи, підстави штрафування, чи звільнення, та ряд інших організаційних і виробничих деталей. Тим не менше, ці деталі не можуть бути змінені односторонньо – тобто за забаганкою «попелюшки», або «злої мачухи». Ця зміна відбувається виключно за згодою обох сторін.

Проте, не варто думати, що трудовий договір – це прояв утопічних правовідносин. Його можна у будь-який момент розірвати, як за бажанням однієї з сторін, так і за двохсторонньою згодою. До того ж, у нього існує і ряд недоліків, серед яких два основних:

Про трудовий договір говорити можна багато, та головне запам’ятати, що для того, щоб працювати спокійно і без страху ошуканства, він безперечно має бути підписаний обома сторонами даних правовідносин.

Тим не менше, наше життя - це не численні кодекси і закони, не угоди, накази і договори. Наше життя – це величезний вир подій, емоцій, синтез злетів і падінь, спусків та підйомів, суміш солодкого й гіркого, чужого і рідного. Ніщо в житті не приносить насолоди більшої, ніж душевний спокій. Надурити, чи вкрасти можна завжди, але я вірю - все вертається сторицею, що кожен отримує те, що заслуговує, через це, хотілося б, щоб Ви завжди пам’ятали слова видатної людини з великої літери Ліни Костенко:

«Не бійся правди, хоч яка гірка,

Не бійсясмутків, хоч вони як ріки,

Людині бійся душуошукать,

Бо в цьому схибиш – то уже навіки…»

Кудінова Дар’я


Нас находят: https://stimul kiev ua/articles htm?a=trudoviy-dogovir-osoblivosti-i-nedoliki, працівник і власник договір трудовий договір, трудовий договір відгук


Подписка на новости RSS

Мы на Facebook