Меню


Курсы СтимулСправочникПолезные материалыБухгалтеруОплата праці та кадриОсвіта

Бухгалтеру /
Оплата праці та кадри /
Освіта

Обгрунтовуємо гарантії з оплати праці у колективному договорі

Під час ревізії діяльності бюджетної установи працівники фінансової інспекції вказали, що деякі виплати заробітної плати здійснено без урахування положень колективного договору. Чи обов’язково бюджетній установі укладати колективний договір та на кого поширюється його дія?

 

Під час ревізії діяльності бюджетної установи працівники фінансової інспекції вказали, що деякі виплати заробітної плати здійснено без урахування положень колективного договору. Чи обов’язково бюджетній установі укладати колективний договір та на кого поширюється його дія?

Так, обов’язково. Пояснимо чому.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-XII (далі — Закон про колективні договори) та статті 11 Кодексу законів про працю України (КЗпП) колективний договір укладається на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності і господарювання. Це означає, що колективний договір повинен укладатись і в установах та організаціях, які фінансуються з бюджету.

Слід зазначити, що колективний договір укладається між роботодавцем з однієї сторони та одним або кількома профспілковими органами, а у разі відсутності таких органів — представниками працівників, обраними і уповноваженими трудовим колективом з іншої сторони.

Зміст колективного договору визначається сторонами в межах їх компетенції. У зв’язку з тим, що конкретні розміри тарифних ставок, посадових окладів бюджетних установ встановлюються централізовано, вони не можуть виступати предметом переговорів. А от усі інші питання зі сфери трудових і соціально-економічних відносин у межах компетенції сторін і фінансових можливостей установ можуть бути предметом переговорів під час укладання колективного договору.

Так, чинне законодавство надає установам право самим вибирати та встановлювати розміри надбавок, доплат, систему винагород, премій та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством (ст. 15 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці) та ст. 143 КЗпП).

Умови і порядок преміювання визначаються і закріплюються в положенні про преміювання працівників установи. Воно розробляється роботодавцем або уповноваженим ним органом, узгоджується з профспілками та включається в колективний договір. У цьому положенні мають бути чітко зазначені критерії і показники преміювання, з урахуванням завдань, що стоять перед колективом і кожним працівником.

Трапляються випадки, коли за наявності коштів (передбачених на преміювання у кошторисі та утворених за рахунок економії фонду оплати праці) бюджетна установа здійснює преміювання працівників до професійних свят та ювілейних дат без обумовлених у колективному договорі порядку, умов та розмірів цих виплат. У такому разі працівники фінансової інспекції при проведенні ревізій можуть кваліфікувати такі виплати, як здійснені у порушення вимог статті 15 Закону про оплату праці та статті 97 КЗпП, зазначивши, що умови та розміри виплат не установлені колективним договором.

Отже, колективний договір є нормативним актом, який регулює виробничі, трудові та соціально-економічні відносини в установі і повинен укладатись в обов’язковому порядку.

Положення колективного договору відповідно до статті 9 Закону про колективні договори та статті 18 КЗпП поширюються на всіх працівників установи, незалежно від того, чи є вони членами профспілки, і є обов’язковими як для власника або уповноваженого ним органу, так і для працівників установи. Тобто встановлені у колективному договорі гарантії з оплати праці, соціальні пільги і компенсації, інші умови регулювання соціально-економічних і трудових відносин поширюються на всіх працівників установи, які перебувають з нею у трудових відносинах. Власник або уповноважений ним орган повинен дотримуватись своїх зобов’язань стосовно всіх працівників. З іншого боку, усі працівники повинні дотримуватись своїх зобов’язань, взятих від їхнього імені профспілковим органом чи іншою організацією, яка підписала колективний договір.


Подписка на новости RSS

Мы на Facebook