Відмінність між бухгалтером та фінансовим менеджером. Чи можливе поєднання в одному спеціалісті?
Чи чули ви про такого спеціаліста як фінансовий менеджер? Нещодавно сама почула про такого. Виявляється, що на самому підприємстві цю посаду часто поєднують з бухгалтером. А точніше, головного бухгалтера підвищують і він стає фінансовим менеджером. Та чи це є одне і те ж? Хіба бухгалтер і фінансовий менеджер мають одні і ті ж функції? Чи мають вони спільну мету на підприємстві? Чи однакові ставляють собі завдання та цілі? Чи одного і того ж вимагає від них керівник?
Насправді ж ці професії є зовсім різними. Відмінність ця полягає у всіх вище перерахованих пунктах: функціях цих посад, мети, завдання, цілі на підприємстві та вимоги керівника. На жаль, виникає проблема у тому, що сам керівник не розуміє цієї відмінності та навантажує обов’язками бухгалтера не тільки йому відповідними, а й додатковими, які виконувати повинен фінансовий менеджер.
Отже, розглянемо головні відмінності між бухгалтером та фінансовим менеджером.
Головною відмінністю бухгалтера та фінансового менеджера полягає у їх професійній компетенції. Бухгалтер – це спеціаліст, який займається бухгалтерським обліком, звітами. Його головні завдання – вчасно і правильно нарахувати податки у держбюджет та слідкувати за змінами у законодавстві, які відбуваються занадто часто у нашій країні. У цей час фінансовий менеджер – це спеціаліст, який займається управлінням робочим капіталом, плануванням фінансових потоків, розробленням їх стратегій для ефективного функціонування підприємства. Окрім цього, фінансовий менеджер слідкує за станом підприємства на ринку, його змінами та має вчасно реагувати на ці зміни, оптимізуючи ситуацію. Фінансовий менеджер надає керівнику інформацію про поточний стан організації та його аргументи щодо планування та прогнозування його подальшої діяльності. Бухгалтер не володіє такою інформацією щодо майбутнього функціонування підприємства.
З цього випливає, що бухгалтер та фінансовий менеджер мають різну базу цифр. Бухгалтер працює зі звітами та поточними числами підприємства. Тобто, це означає, що цифри є вчорашніми та сьогоднішніми. Прогнозування майбутньої ситуації потребує подальшої обробки цих цифр за допомогою спеціальних методик та підходів, які не входять у область компетенції бухгалтера.
Фінансовий менеджер має справу з документами управлінського характеру та володіє інформацією щодо діяльності підприємства кожного дня, про потоки грошових коштів, про виробництво, продажі, канали збуту, про стратегічне просування організації та її вартість на ринку для покупців.
Звичайно, бухгалтер може взяти на себе такі обов’язки та займатись і майбутнім прогнозуванням та плануванням. Проте це є дуже об’ємною роботою. Окрім обов’язків бухгалтерського обліку та звітування, бухгалтер повинен буде вивчити і цю роботу, отримати додаткову освіту з цього приводу. Це також включатиме і додатковий час та енергію. Так, такі люди є, що поєднують відразу у собі і таку, і іншу компетенцію. Проте таких спеціалістів є дуже мало.
Ці двоє спеціалістів, що описуються, мають різні цілі та завдання на підприємстві. Бухгалтер має за мету відповідність фінансового стану на підприємстві та податкового законодавства. Фінансовий менеджер має більш глобальну ціль – це максимізація вартості організації на ринку за рахунок збільшення дохідності використання капіталу підприємства.
З цього слідує, що бухгалтер та фінансовий менеджер мають різний хід думок. Менеджер для раціонального використання ресурсів приймає фінансові та інвестиційні рішення з урахуванням усіх можливих ризиків. Він оцінює всі можливі альтернативи, а потім схиляється лише до однієї з них. Він зважує всі плюси та мінуси і нарешті робить вибір.
Бухгалтер не займається оцінкою альтернатив, адже це йому і не потрібно. Головними професійними якостями бухгалтера є педантичність та пунктуальність. Це зовсім не означає, що бухгалтер є гіршим спеціалістом, ніж фінансовий менеджер. Це значить, що ці спеціалісти мають різні завдання і цілі у компанії, тому вони застосовують різні засоби для їх досягнення та різну лінію поведінки у роботі, що є природнім.
Як бачимо, функції бухгалтера та фінансового менеджера повинні бути розділені. В теорії всі ці функції може виконувати хтось один, проте на практиці це може викликати ряд труднощів як перевантаження співробітника та недостатність інформації для керівника.
Для раціонального та ефективного залучення спеціалістів кожен повинен займатись своєю справою. Краще дуже гарно орієнтуватись у своїй спеціалізації, аніж знати все і одночасно нічого. Бухгалтер нехай займається обліком та звітуванням, фінансовий менеджер – глобальними по компанії плануванням та прогнозуванням, а компетенція керівника полягає в управлінні компанією та володінням всією інформацією по ній для подальшого стратегічного використання.
Отже, розділення функції є дуже важливим для підприємництва. Це допоможе положенню підприємства на ринку. Від усіх ланок компанії і залежатиме його ринковий стан. Бухгалтер та фінансовий менеджер хоч є пов’язаними спеціалістами, проте важливо виокремлювати ці дві посади для ефективнішого функціонування.
Тужик Анастасія
Другие материалы по теме:
керівнику, пунктуальність, фінансовий менеджер, финансовый менеджер, нарахувати, прогнозування, :?, звіт, виробництво, цілі, співробітник, керівник, планування, стан, цели, функції, рахунок, вартість, не потрібно, організації, завдання, задачи, менеджер, функции, використання, отримати, бухгалтера, час, документ, бухгалтер
Статьи из раздела: Руководителю
Другие статьи по теме:
Митне оформлення: інформація, яку необхідно знати.
Основні види аналізу в трейдингу: на шляху до прибуткових угод
Нас находят: https://stimul kiev ua/articles htm?a=vidminnist-mizh-bukhgalterom-ta-finansovim-menedzherom-chi-mozhlive-poednannya-v, https://stimul kiev ua/articles htm?a=vidminnist-mizh-bukhgalterom-ta-finansovim-menedzherom-chi-mozhlive-poednannya-v#:~:text=%D0%A4%D1%96%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%B9%20%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D1%80%20%D0%BC%D0%B0%D1, https://stimul kiev ua/articles htm?a=vidminnist-mizh-bukhgalterom-ta-finansovim-menedzherom-chi-mozhlive-poednannya-v#:~:text=%D0%A3%20%D1%86%D0%B5%D0%B9%20%D1%87%D0%B0%D1%81%20%D1%84%D1%96%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%B9%20%D0%BC%D0%B5%D0, Чи може ціна бути предметом дискусії між бухгалтером і спеціалістом з маркетингу, спільні та відмінні риси керівника і фінансового менеджера, https://stimul kiev ua/articles htm?a=vidminnist-mizh-bukhgalterom-ta-finansovim-menedzherom-chi-mozhlive-poednannya-v#:~:text=%D0%91%D1%83%D1%85%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D1%82%D0%B5%D1%80%20%D0%BC%D0%B0%D1%94%20%D0%B7%D0%B0%20%D0%BC%D0%B5%D1%82%D1%83%20%D0%B2%D1, бухгалтер чи менеджер з продажу, чим відрізняється фінансист від бухгалтера, Чи може ціна бути предметом дискусії між бухгалтером і спеціалістом з маркетингу і чому?, чи може бути ціна предметом дискусії між бухгалтером і спеціалістом з маркетингу і чому
Мы на Facebook