Як навчитись вчитись?
Як навчитись вчитись? Це дуже складне та важливе питання. На мою думку, людину мають цього вчити з того часу як вона потрапляє в школу. Проте цей процес там не відбувається. Шкільна система змушує тільки швидко запам'ятовувати матеріал, а після цього ми не здатні створити щось своє, щось нове. Лоуренс Пітер, відомий вихователь і літератор, у одній із своїх праць висловив дуже влучну думку, що сьогоднішній шкільний атестат означає тільки те, що особі вистачило терпіння, щоб витримати шкільні роки. Було б дуже корисно та важливо якби в шкільному курсі був предмет, на зразок «основи самоосвіти», чи щось в цьому роді. Сучасне суспільство – високо розвинуте суспільство. І кожного дня ми потребуємо нових знань, навиків, нової інформації, проте ми не знаємо як зробити так, щоб ця інформація затрималась в нашій голові, і плюс до цього, щоб ці знання були застосовані на практиці в нашому житті.
І все ж, чи можна навчитись вчитись? Чи можна змінити щось в собі, щоб любов до навчання з'явилась? Перш за все, для цього в кожної людини має бути мотивація, яка буде давати поштовх для того щоб вивчати програму в школі, у вищому навчальному закладі, займатись самоосвітою. Наприклад, після школи багато хто хоче бути студентом ВНЗ, а студенти хочуть знайти високооплачувану роботу після закінчення університету. Якщо людина працюватиме на такій роботі, вона зможе мати багато можливостей у житті. Ось це і є мотивація. Потрібно розуміти, що постійне прагнення до самовдосконалення внесе в життя тільки позитивні результати. Це не швидкий процес, проте якщо собі пообіцяти вчити нову іноземну мову і кожного дня вивчати по 10 слів, то через рік ви будете знати вже 3650 слів. Це дасть багато можливостей.
Наступний крок до мети – це навчитись ефективно розподіляти свій час на навчання. Дуже багато людей виконують одночасно безліч операцій, які їм не потрібні. Людині властиво відволікатись під час виконання важливих задач в плані навчання. Потрібно навчитись фокусувати увагу на виконанні завдання. Це звучить дуже складно і щоб привчити себе не відволікатись на зайві речі потрібно багато часу на тренування, проте результат буде того вартий. Можливо, для когось потрібно буде скласти графік планування свого часу, що дасть можливість знайти багато вільного часу для навчання і спонукати себе вчасно все виконувати. В розпорядку дня потрібно врахувати такі пункти як час, який ви готові витрачати на навчання кожного дня (навчання по п'ять хвилин в день не принесе великої користі), та навчальна програма за якою ви будете займатись. Навчальна програма може бути онлайн, або ж це будуть книги. Зараз існує дуже багато сервісів на яких можна швидко та ефективно самостійно вивчити певну галузь. Це можуть бути лекції відомих закордонних викладачів чи фахівців, онлайн курси відомих на весь світ університетів, тощо. В будь якому випадку потрібно скласти список ресурсів, які потрібно вивчити, або які потрібно використовувати в процесі навчання.
Для складання правильного списку ресурсів для навчання необхідно врахувати те, що людина сприймає десять відсотків прочитаного, двадцять відсотків почутого та п'ятдесят відсотків одночасно почутого та побаченого. Тому потрібно уважно віднестись до підбору ресурсів. Проте кожна людина має особливий вид пам'яті. Одні краще запам'ятовують наочний матеріал, інші слуховий, третім потрібно постійно щось занотовувати (рухова пам'ять: коли особа для того, щоб почати роботу з книгою, чи іншим ресурсом озброюється олівцем та постійно робить нотатки). Визначте вид пам'яті, який є найбільш розвинений у вас. Та все ж таки потрібно розвивати в собі інші види пам'яті. Невдачі в процесі запам'ятовування не означають, що ви маєте погану пам'ять, це є показником слабкої волі особи.
Кожна людина має займатись самоосвітою, щоб бути різнобічною особистістю, цікавим співрозмовником, розвиватись в різних напрямках. По-перше, потрібно визначитись з тим, що ви хочете вчити. Чи це самоосвіта з бажанням покращити знання у багатьох галузях, чи потреба сфокусувати свою увагу на одній галузі. Для першого варіанта потрібно багато читати, тощо. У другому варіанті потрібно вибрати напрямок того, що ви хочете вивчати. Це дуже серйозне питання, адже предмет вашого вивчення має бути для вас цікавим та має вам подобатись. Якщо ви будете вивчати те, що вам не подобається, дуже низька ймовірність що у вас буде це виходити. Якщо людині дуже подобається програмування - то найкраще буде якщо саме це людина буде вивчати. Сам процес навчання буде приносити задоволення, нові знання у цій галузі будуть неначе свято.
Проте, який напрямок вивчення ви б не вибрали, який би список літератури не склали, дуже важливим є знайти спосіб практикувати отримані знання. Адже без практики ви виконуєте лише половину потрібної роботи. Наприклад, якщо ви вирішили займатись програмуванням, то створюйте сайти, нові програми, тощо. Якщо вирішили вивчати бухгалтерський облік – практикуйтесь в 1С, тощо. Не обов'язково для цього влаштовуватись на роботу, можна знайти багато інших варіантів для різних сфер діяльності.
Дуже важливо ввести конспект в процесі навчання. Можливо, для багатьох це здасться нецікавим та застарілим методом. Проте, це дуже ефективний метод. Він допоможе краще запам'ятовувати інформацію. Якщо ви слухаєте лекції – записуйте основні терміни та все найголовніше. Якщо ви читаєте літературу (чи художню, чи навчальну) виписуйте основні тези, цитати, які, на вашу думку, є корисними. Не обов'язково писати конспект письмово, можна зробити електронний конспект. Є дуже багато онлайн сервісів, які дозволяють вести конспекти. Особа має складати конспект таким методом, який для неї є більш зручний. Це не має бути нав'язано кимось.
Для ще більш ефективного навчання можна знайти людину, яка розбирається в напрямку, який ви обрали, краще за вас. Це не означає, що потрібно ходити на додаткові заняття, це може бути спілкування в інтернеті, листування. Ви просто можете задавати прості питання і отримувати деякі поради. При цьому, якщо спілкування відбувається у всесвітній мережі, то не потрібно навіть виходити з дому.
Ми дуже багато разів чули вислів «ніколи не здаватись». В навчанні це правило також потрібно застосовувати. Адже невдачі з навчанням найчастіше можуть погасити інтерес до нього, навіть якщо раніше він був значний. Потрібно психологічно налаштуватись на те, що все не буде відбуватись відразу, а прийде поступово, потрібно тільки тренувати себе.
Отже, питання «як навчитись вчитись?» дуже гостро постає перед суспільством сьогодні. Адже при великому розвитку глобалізації та всесвітньої мережі людина має безліч ресурсів, проте потрібно вміти точно вибирати ці ресурси. Необхідно навчитись запам'ятовувати тільки потрібну інформацію, а решту пропускати мимо себе.
Головні умови для ефективного навчання:
- поставити перед собою мету для здійснення якої потрібні знання;
- скласти розпорядок навчання, який буде включати в себе час, тривалість навчання та містити список ресурсів, які вам потрібні;
- визначити яка пам'ять найбільше розвинена у вас і які види ресурсів вам підійдуть (в залежності від способу запам'ятовування);
- визначити точно, що ви будете вивчати;
- знайти спосіб для практичного застосування набутих знань.
Нехай ці всі завдання здаються дуже легкими, проте реалізувати їх не так вже й просто. Це займе багато часу та сили. І це є ще одним плюсом, адже людина ще й виховує в собі силу волі. Тому, не потрібно нервувати або ж переживати якщо відразу не все буде виходити. Пам'ятайте, що за кожною хвилиною невдачі йде вічність слави. Тому не лінуйтесь!
Горечко А.О
Другие материалы по теме:
розпорядок дня, самовдосконалення, процес навчання, самоосвіта, електронний, мотивація, планування, інформація, спосіб, задоволення, не потрібно, програма, бухгалтерський, процес, бухгалтерський облік, завдання, інші, людина, предмет, знання, список, навчання, склад, наприклад, приклад, вид, час
Статьи из раздела: На досуге
Другие статьи по теме:
Де купити якісні спреї та змазки для сексу?
Основні види аналізу в трейдингу: на шляху до прибуткових угод
Ігри та додатки для вивчення німецької мови: навчання без нудьги
Нас находят: як знайти стимул вчитися, чи можна вконтакте навчитись щось корисного, Що буде якщо постійно щось вчити, стимул до навчання поради, як навчитись гарно та бистро вчити пари, як навчитись вчитись, як краще навчитись запамятовувати, як вчити і навчити кожного, що потрібно навчитимь в інтнрнеті
Мы на Facebook