Землетруси в Україні: як підготуватись до загроз
Коли і де може статись землетрус
Україна не належить до регіонів зі схильністю до землетрусів. Але періодично мешканці західних та південних регіонів країни можуть відчувати поштовхи від сейсмічно активних зон, які знаходяться в сусідніх країнах. Тож не можна сказати, що в Україні повністю виключена можливість землетрусів.
Коли і де може статись землетрус
На жаль, достеменно прогнозувати землетрус та його силу неможливо. Він може статись будь-якої миті, коли люди на роботі, вдома, грають в ельслотс чи гуляють в парку. Звичайно існують деякі прогнози, які базуються на статистичних даних про попередні сейсмічні активності у певних регіонах. Проте це лише загальні прогнози й не дають точних дат чи параметрів для конкретних подій. Краще розуміти, чи знаходиться поруч небезпечний регіон, до яких належить:
- Карпатський район Румунії. Він має підвищену сейсмічну активність і межує з українським Закарпаттям, а також з Заходом Одеської області. Середньозважений потенціал сейсмічності цієї зони оцінюється приблизно від 6 до 7 балів за шкалою Ріхтера, але в минулому були та події з вищими значеннями. Наприклад, в 1977 році землетрус в Зоні Вранча досягнув 7,2 бала. Зона Вранча є однією з найбільш активних сейсмічних зон у Центральній та Східній Європі.
- Прикордонні області Польщі також можуть мати сейсмічну активність. Зазвичай вона не досягає значних рівнів, але може виникати досить слабка сейсмічна активність, яка реєструється на шкалі Ріхтера близько 3-4 балів або менше.
- Східна частина Словаччини, що сусідить з Україною, також може відчувати землетруси. Землетруси тут, як правило, мають значення від 3 до 4 балів за шкалою Ріхтера.
- Південно-Західна частина Угорщини, поруч з українським Закарпаттям, також може бути сейсмічно активною.
Ці регіони, крім Зони Вранча, мають досить низький рівень активності порівняно з іншими сейсмічно активними зонами у світі, але все ж є потенційно небезпечними.
Що робити під час землетрусу
Інтенсивність землетрусів вимірюють за 12-бальною сейсмічною шкалою, поділяючи на:
- слабкі (1-4 бали);
- сильні (5-7 балів);
- руйнівні (8 і більше балів).
Більшість будинків розраховані на те, щоб витримати сильні поштовхи. Але на верхніх поверхах (вище 5-го) вже будуть суттєво відчуватись навіть поштовхи в 4 бали. Саме тому в сейсмічно небезпечних регіонах більшість домівок мають максимум 5 поверхів.
При землетрусі достатньої сили можуть падати меблі, люстри, речі з полиць, вилітати шибки з вікон, тріскатися стіни та навіть руйнуватися будівлі. Але убезпечити себе під час лиха можна. Якщо ви знаходитесь:
- на вулиці — ви вже у відносній безпеці. Відійдіть якомога далі від будівель, стовпів, балконів, карнизів та інших об'єктів, які можуть впасти. Стійте далі від будівель, паливо- та газопроводів, каналізаційних люків та ліній електропередач, які можуть впасти;
- в авто. Якщо ви перебуваєте за кермом, терміново припаркуйте авто далі від стовпів, ліній електропередач і мостів, які можуть впасти на вас. Не слід зупинятися над підземними переходами: при сильному землетрусі перекриття над ними можуть провалитися. Зупиніть машину та зачекайте, коли поштовхи припиняться. Не залишайте автомобіль, адже він забезпечує додатковий захист від уламків;
- в будинку. Якщо ви знаходитесь на поверхах з 1 по 3, то відчувши перші поштовхи, негайно виходьте на вулицю.
Якщо ви вище 4 поверху, часу на те, щоб вийти з будівлі, може не вистачити. Тож краще сховатися під міцними меблями: столом, диваном, ліжком, щоб уникнути травм від падіння люстр чи уламків будинку.
Другие материалы по теме:
середньозважений, впасти, події, регіон, паливо, що робити, загальні, потенціал, далі, чек, значення, може бути, робити, наприклад, приклад, час
Статьи из раздела: На досуге
Другие статьи по теме:
Догляд за рослинами в зимовий період
Як грати у відеопокер: Опануйте гру за допомогою цих порад
Мы на Facebook