Меню


Курсы СтимулСправочникПолезные материалыБухгалтеруОплата праці та кадриДержавна служба

Бухгалтеру /
Оплата праці та кадри /
Державна служба

Чи потрібно пропонувати працівнику, посада якого скорочується, переведення на декретне місце

Працівнику повідомлено у квітні про заплановане вивільнення у зв’язку зі скороченням штату. На момент повідомлення вакантних посад в установі не було. У травні одна з працівниць установи пішла у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до своєї кваліфікації працівник, посада якого скорочується, міг би працювати на місці працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною. Утім, така робота виконуватиметься за строковим трудовим договором. Чи можна запропонувати працівнику «декретну» посаду?

 

Працівнику повідомлено у квітні про заплановане вивільнення у зв’язку зі скороченням штату. На момент повідомлення вакантних посад в установі не було. У травні одна з працівниць установи пішла у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до своєї кваліфікації працівник, посада якого скорочується, міг би працювати на місці працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною. Утім, така робота виконуватиметься за строковим трудовим договором. Чи можна запропонувати працівнику «декретну» посаду?

Так, і ось чому.

Одночасно з попередженням про звільнення у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці (на підставі пункту 1 частини першої статті 40 КЗпП) пропонують працівникуіншу роботу в цій же установі (частина третя ст. 492 КЗпП).

За відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу в тій же установі — працівник підлягає звільненню і за своїм розсудом звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.

Отже, при вивільненні працівнику слід запропонувати роботу за відповідною професією (спеціальністю), а за її відсутності — іншу роботу, яку б працівник зміг виконувати виходячи з рівня освіти, кваліфікації, набутого практичного досвіду, ділових якостей, стану здоров’я тощо.

Зауважимо: установа має запропонувати працівнику іншу роботу, а не вакантну посаду чи іншу постійну роботу. Тобто працівнику можна пропонувати будь-яку іншу роботу, у т. ч. і за строковим трудовим договором (зокрема, для заміщення тимчасово відсутнього працівника).

Проте, погодившись на пропозицію установи працювати надалі за строковим трудовим договором, працівник дещо ризикує. Адже жінка, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною, може у будь-який день перервати відпустку і достроково стати до роботи. Окрім цього, такий працівник позбавляє себе гарантій, установлених для випадку вивільнення працівників у зв’язку зі скороченням штату. Так, наприклад, при звільненні у зв’язку із закінченням строку трудового договору (п. 2 ст. 36 КЗпП) виплату вихідної допомоги (ст. 44 КЗпП) не передбачено.

Тож одночасно з пропозицією продовжити роботу за строковим трудовим договором установа має роз’яснити працівнику усі можливі негативні наслідки.

При звільненні установа вправі в межах однорідних професій і посад провести перестановку (перегрупування) працівників і перевести більш кваліфікованого працівника, посада якого скорочується, з його згоди на іншу посаду, звільнивши з неї з цих підстав менш кваліфікованого працівника (п. 19 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9).


Нас находят: переведення на декретну посаду, Якщо посада скорочуеться чи може начальник перевести на iнше мiсце автоматично, Чи декретна посада вакантна для скорочених, Чи потрібно пропонувати дикретні місця при скороченні, переведення працівника на декретне місце, однорідні посади


Подписка на новости RSS

Мы на Facebook