Меню


Курсы СтимулСправочникПолезные материалыБухгалтеруОплата праці та кадриОсвіта

Бухгалтеру /
Оплата праці та кадри /
Освіта

Чи вносити до колективного договору норми трудового законодавства

Чи обов’язково бюджетна установа має вносити до колективного договору норми трудового законодавства, адже вони є в законодавстві?

 

Чи обов’язково бюджетна установа має вносити до колективного договору норми трудового законодавства, адже вони є в законодавстві?

Так, обов’язково. Пояснимо чому.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-XII (далі — Закон про колективні договори) та статті 11 Кодексу законів про працю України (КЗпП) колективний договір укладається в установах і організаціях незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають право юридичної особи.

Варто зазначити, що колективний договір укладається між установою з однієї сторони та одним або кількома профспілковими органами, а у разі відсутності таких органів — представниками працівників, обраними і уповноваженими трудовим колективом, з іншої сторони (ч. 1 ст. 3 Закону про колективні договори).

Зміст колективного договору визначається його сторонами в межах їх компетенції. Оскільки конкретні розміри тарифних ставок, посадових окладів бюджетних установ встановлюються централізовано, вони не можуть бути предметом переговорів. А от усі інші питання щодо трудових і соціально-економічних відносин у ме­жах компетенції сторін і фінансових можливостей установ є предметом переговорів під час укладання колективного договору.

Так, установи отримали право обирати та встановлювати розміри надбавок, доплат, систему винагород, премій та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, відповідно до статті 15 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці) та статті 143 КЗпП.

Отже, колективний договір є нормативним актом, який регулює виробничі, трудові та соціально-економічні відносини в установі. До колективного договору обов’язково мають включатися норми трудового законодавства , якщо в законодавчих актах передбачено їх закріплення в колективному договорі.

Зауважимо також, що відповідно до частини третьої статті 5 Закону про колективні договори забороняється включати до колективного договору умови, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників.


Подписка на новости RSS

Мы на Facebook