Меню


Курсы СтимулСправочникПолезные материалыБухгалтеруОплата праці та кадриОхорона здоров’я

Бухгалтеру /
Оплата праці та кадри /
Охорона здоров’я

Сума індексації — складова заробітної плати

Бухгалтер нарахував керівнику установи заробітну плату, яка разом із сумою індексації перевищує максимальний місячний розмір. Адже з 01.01.2015 заробітна плата працівників бюджетних установ не може бути більшою за сім мінімальних заробітних плат. Чи поширюється таке обмеження на нараховані суми індексації, відпускних, матеріальної допомоги, премії?

 

Бухгалтер нарахував керівнику установи заробітну плату, яка разом із сумою індексації перевищує максимальний місячний розмір. Адже з 01.01.2015 заробітна плата працівників бюджетних установ не може бути більшою за сім мінімальних заробітних плат. Чи поширюється таке обмеження на нараховані суми індексації, відпускних, матеріальної допомоги, премії?

Чергове обмеження заробітної плати працівників бюджетної сфери запроваджене Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII (далі — Закон № 76).

Так, пунктом 10 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 76 установлено, що у 2015 році максимальний місячний розмір заробітної плати (грошового забезпечення ) народних депутатів України, членів Кабінету Міністрів України, прокурорів, працівників державних органів (крім Національного антикорупційного бюро та Національного агентства з питань запобігання корупції) та інших бюджетних установ, працівників Національного банку України (далі — працівники бюджетної сфери), суддівської винагороди обмежується 7 розмірами мінімальної заробітної плати, а при скороченні чисельності працівників — 10 розмірами мінімальної заробітної плати.

Водночас, як передбачено пунктом 10 розділу ІІІ Закону № 76, у зазначеному максимальному розмірі не враховуються:

Індексація грошових доходів громадян — це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст. 1 Закону України « Про індексацію грошових доходів населення » від 03.07.1991 № 1282-XII).

Відповідно до підпункту 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, суми виплат, пов’язаних з індексацією заробітної плати, включаються до фонду додаткової заробітної плати.

Отже, індексація грошових доходів населення є складовою заробітної плати. А оскільки установлене пунктом 10 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 76 обмеження максимального місячного розміру заробітної плати стосується складових заробітної плати, воно поширюється і на нарахування індексації.

Нагадаємо, що абзацом п’ятим статті 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-III встановлюються державні гарантії щодо індексації доходів населення в умовах зростання цін. Тому нарахування індексації є обов’язковим.

З огляду на зазначене, після нарахування обов’язкових виплат працівникам бюджетної сфери (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років тощо) бухгалтер має нарахувати суму індексації, а вже потім за рішенням керівника та з урахуванням установленого максимального місячного розміру заробітної плати нарахувати заохочувальні виплати та виплати стимулюючого характеру (надбавка за високі досягнення у праці, премії, доплати за суміщення професій тощо), передбачені законодавством та встановлені колективним договором.


Подписка на новости RSS

Мы на Facebook