Меню


Курсы СтимулСправочникСтатьиБухгалтеру

Чи може головний бухгалтер обманювати директора?

Чи може головний бухгалтер обманювати директора?

Відповідаючи на питання, чи може головний бухгалтер вводити в оману (обманювати) генерального директора, необхідно чітко розуміти, хто саме керує компанією і яке місце відведено засновниками самому директору, а також, які питання намагається закрити головний бухгалтер, вводячи в оману керівника? Крім того, важливо розуміти, якою системою розрахунків з третіми особами користується компанія, оскільки для здійснення платежів електронні ключі, як правило, і у директора, і у бухгалтера. Якщо ж працюють по-старому, за допомогою платіжок, то питання з виконанням підписи на платіжці залишається відкритим - тут є місце для самодіяльності головного бухгалтера. Важливим, а може бути і головним є рівень знань керівника податкового законодавства, правил ведення обліку як такого. Але про все по порядку.

Ні для кого не секрет, що безліч компаній очолюють номінальні директори, які «виконують» підпис на тому чи іншому документі, та їх роль в компанії зведена до мінімуму. У таких компаніях головна роль відведена, найчастіше, саме головним бухгалтерам, тобто, засновник покладається на розум і вправність тієї людини, хто веде бухгалтерський облік, повністю йому довіряє, бо розуміє, що останній сам собі не ворог. Головний бухгалтер не може не розуміти реального стану справ, і, у цьому зв'язку, багато свої недоліки здатний приховати, оскільки директор для нього не авторитет. Однак, таких питань не так вже й багато, адже головний бухгалтер, поряд з директором (нехай і номінальним) несе відповідальність за фінансово-господарську діяльність юридичної особи, і у випадку виявлення тих чи інших махінацій правоохоронними органами, податковими службами, відповідальності не уникнути як одному, так і другому, а, відтак, головний бухгалтер ніяк не зацікавлений робити навмисне те, що може привести його й директора на лаву підсудних.

Інша справа - дії з необережності. Головний бухгалтер - теж людина, і йому властиво помилятися, пропустити якусь законодавчу новелу, своєчасно не відреагувати на неї, або ж суб'єктивно розуміти те чи інше припис по-своєму, врозріз з думкою податкової, яка, як правило, має саме оригінальну думку , далеко не на користь платника податків. Що ж тоді? Чи може він свої помилки приховати від директора, сплатити штрафні санкції, і директор нічого не буде знати про це? Може і дуже просто, пославшись на плутанину в законодавстві, якщо тільки цим не зловживати. Адже кожному директору відомо, що якраз законодавство у нас дуже суперечливе і часто мінливий. Тому, в окремих випадках цей аргумент може спрацювати однозначно, особливо, якщо штраф довелося сплатити зовсім невеликий. Однак, цей аргумент майже неможливий, якщо ти - головний бухгалтер в іноземній компанії, оскільки в таких компаніях всі дії розглядаються під лупу, і будь-які прорахунки можуть бути сприйняті виключно як непрофесіоналізм чи недостатній професіоналізм.

Щодо ролі генерального директора в компанії, тобто серед них й така категорія, яка начебто не номінальний директор, але, в той же час, і не повноцінний. Це означає, що стратегічні питання все-таки на хазяїні бізнесу, а директор вже виконує те, про що домовився сам господар. Тоді у директора набагато більше можливості перевіряти всіх і вся, оскільки у нього попросту є вільний час. І, в першу чергу, такий директор буде стежити за тим, чи все добре у головного бухгалтера. Такий директор намагається контролювати самі незначні процеси, якось: оплата регулярних платежів, навіть самих невеликих, що, по-хорошому, має бути доведено в компанії до автоматизму. Такого директора складно обдурити, ввести в оману, оскільки головний бухгалтер змушений все робити з відома директора, інакше це загрожує постійними конфліктами, а працювати в такій атмосфері абсолютно некомфортно. І тут легше погодитися, ніж протистояти.

А взагалі існує думка, що, наскільки глибоко директор вникає в справи бухгалтера і дозволяє себе вводити в оману, настільки це і можливо. Адже є й такі, які повністю покладаються на своїх головних бухгалтерів, і певні питання директор просто не бажає вирішувати або вникати в них. Він віддає собі звіт, що з таких питань його можуть і обманювати, і не говорити чогось, але, оскільки, ці питання не пов'язані з великими ризиками, то він спокійний. У більшості випадків такі ситуації можливі, якщо люди знайомі довгий час, якщо директор не самодур, і якщо головний бухгалтер є головним, тобто, кожен на своєму місці.

У кожному разі, майже у всіх серйозних компаніях робота головного бухгалтера регулярно перевіряється аудиторами, які виявляють самі дрібні похибки і про все пишуть у своєму аудиторському висновку. Це їхній бізнес, реноме, тому, з аудиторами головному бухгалтеру (якщо він щось зробив у своїй роботі не так, приховав від директора) домовитися непросто. Аудитори, в першу чергу, перевіряють професіоналізм головного бухгалтера, і останній зовсім не зацікавлений, щоб його викрили в зворотному - непрофесіоналізмі, нечесності, адже на кону - кар'єра і успіх, матеріальне забезпечення і можливість продати свої знання в майбутньому по дорожче. Оскільки у нас при прийомі на роботу широко використовують рекомендації, розраховувати на випадок серйозного людині, яка дбає про своє майбутнє і кар'єрі, зовсім не доводиться. Так навіщо ризикувати і шкодити самому собі?

Таким чином, розмірковуючи над заданим питанням, приходимо до висновку, що головний бухгалтер зовсім не зацікавлений робити щось не так, приховувати помилки від директора, оскільки в найсерйозніших випадках це може спричинити відповідальність їх обох (адміністративну або кримінальну), а в інших ситуаціях це просто нашкодить його кар'єрі.


Нас находят: як наїбати директрра, Як обманює бухгалтер, чи може головний бухгалтер суміщувати посади, чи може головний бухгалтер не підписувати чек у банк, чи може бухгалтер керувати компанією, ЧИ МОЖЕ БУТИ ГОЛОВНИЙ БУХГАЛТЕР В ОДНОМУ ЛИЦІ, може ли головний бухгалтер працювати за сумисництвом, електронні ключі на одного а бухгалтерів багато


Подписка на новости RSS

Мы на Facebook