Чи можуть за неправильне нарахування і несплату податків притягнути бухгалтера до кримінальної відповідальності?
На кожній фірмі чи на підприємстві бухгалтер відіграє одну з самих важливих ролей, адже саме він вирішує всі питання пов’язані з обліком та податкової політики. Він – один з самих важливих працівників, тому й відповідальність на ньому лежить також велика, бо в усіх неправильних розрахунках, буде винен саме він.
Саме бухгалтер повинен слідкувати за змінами в чинному законодавстві, які є важливими у його діяльності та вміти знаходити мову з представниками закону. Також він повинен бути чудовим аналітиком та вміти вміщати в свою голову усю фінансову картину підприємства. Його заробітна плата - одна з найбільших на підприємстві, тому що чим більше грошей ти отримуєш – тим більша відповідальність лежить на тобі. Помилки бухгалтерам не пробачаються, адже вони не пересічні робітники, а основа і фундамент своєї фірми.
Та потрібно пам’ятати, що за умов доведення відсутності цих протиправних дій і доведення своєї непричетності до даних махінацій, які можуть призвести до великих штрафів та навіть позбавлення волі, - покаранню можна запобігти в дуже мізерних випадках, але можливо, та для цього потрібно з’ясувати - що ж таке ця кримінальна відповідальність.
Кримінальна відповідальність – це найтяжче покарання Державою протиправних дій з боку фізичних або юридичних осіб. Вона тягне на застосування дуже серйозних та каральних дій – аж до позбавлення волі, а це означає, що ця особа буде перебувати в певному стані, який називається – судимість та на довгий час буде обмежувати її права, а також позбавить можливості мати гарну роботу.
Той факт, що фірмою або підприємством не було сплачено податки - може призвести до штрафних санкцій, які мають адміністративний характер, але якщо сума та розмір цих податків надто великий, то це більш тяжкий злочин, а отже в силу вступає Кримінальний кодекс.
У кримінальному кодексі є не одна стаття, яка стосується правопорушень та недотримання правил саме бухгалтера, бо він – фінансове обличчя свого підприємства. Наприклад, у 212 статті цього кодексу - що від умисного ухилення або несплати податків, або інших обов’язкових платежів, які повинні були поступити у державний бюджет, але не поступили – караються законом, а саме, не тільки штрафом у розмірі від 300 до 500 неоподаткованих мінімумів, але й забороною займати цю посаду строком понад 3 роки.
Далі у кодексі є продовження, де йдеться, якщо бухгалтер був у змові ще с кимось, то його покарання буде ще суворішим – це й збільшення штрафу, виправні роботи та ПОЗБАВЛЕННЯ ВОЛІ до 5 років.
У третій і не останній частині цієї самої ж статті йдеться про повторне порушення даного закону, воно карається ще суворіше – позбавлення волі від 5 – 10 років, конфіскація майна та все те, що було вище зазначено.
Але зазначається, що людина, яка не була засуджена раніше, може запобігти даному покаранню, шляхом сплати усіх потрібних податків та штрафу. Бо саме він є об’єктом злочину, податок – це гарантія поповнення державного бюджету та розвитку держави. Предметом є грошові кошти, зароблені підприємством, які повинні бути оподатковані.
Перелік усіх загальнодержавних і місцевих збoрiв міститься в Податковому кодексі України. Державні податки та збори встановлюються Верховнoю Радoю України і стягуються по всій її території. Ухилення або несплата податків, які цією 212 статтею не передбачені мають місце бути лише якщо є нормою та не відхиляться від норми законодавчих актів про податки та їх сплачення.
Коли той чи інший податок скасовується з системи оподаткування, стаття 212 при незмінності описово-бланкетної диспозиції наповнюється іншим змістом - об'ємом поведінки, яка заборонена під загрозою кримінального покарання і вона, в даній ситуації - зменшується. Дія, яка полягає в ухиленні від сплати пізніше скасованого податку - декрiміналізується, у зв'язку з чим в такій ситуації потрібно бачити не зміну обстановки (ст. 48), а підставу для вживання ч. 1 ст. 58 Конституціi Україiни.
З настанням 2012 року до 212 статті були внесені зміни, а саме : Якщо умисно не сплачені податки перебільшують таку суму як 536500 грн., то за такої умови і настає кримінальна відповідальність. Але чим більша ця сума буде, тим більша буде міра покарання.
Як зазначалося раніше, бухгалтер повинен вміти спілкуватися з державними органами, наприклад, такими як податкова служба та бути досвідченим у розумінні законів, які стосуються його діяльності, тому, щоб уникнути покарання повинен знати такі факти:
- Якщо податки були задекларовані, але несплачені – в цьому випадку стаття 212 не може наступати.
- За несплату державних платежів несуть відповідальність як директор, так і головний бухгалтер. Відмовки директора, щодо того, що він не розуміється на бухгалтерський справі – не розглядаються, в той же час і відмовки бухгалтера, що директор не дав вказівку на їх сплату.
- Якщо до відповідальності притягується і директор і бухгалтер, це – обтяжливий фактор, бо це вважається групове скоєння злочину, а відповідальність за нього суворіша.
- Рішення щодо покарання може виносити тільки суд, а не податкова міліція. Як би вони не казали про тяжкість злочину та міру його покарання, при гарному захисті, обвинуватці можуть довести свою непричетність та невиновність.
- Особа може не надавати жодних пояснень щодо власних дій при проведенні розслідування. Але при розгляненні цієї справи у суді, вона може надати свої пояснення та бачення ситуації, якщо зробити це якісно та надати переконливі факти судді, то особа може довести свою непричетність та зняти с себе кримінальну відповідальність.
- Якщо бухгалтер бо директор не мали умислу про несплату податків, то стаття 212 також не повинна наступати, іншими словами, податкова міліція має довести суду, що ці особи діяли свідомо та умисно намагалися уникнути сплату державних обов’язкових платежів.
- Будь-яка особа, навіть, якщо вона була викликана до суду у якості свідка, має право на адвоката, незалежно від вимог податкової служби.
- Сьогодні, за несплату податків суд може винести покарання лише у вигляді адміністративного штрафу у розмірі від 17 тисяч грн. – до 425тис. грн., в залежності від суми несплачених податків, але якщо фізична або юридична особа ухиляється від сплачення цього штрафу, то суд вже може позбавити її свободи.
- Явка з повинною, або щире каяття – одна з найбільших помилок, які роблять люди звинувачені в злочині, бо це прямий шлях до засудження. Навіть коли людина вважає себе помилково винною у скоєнні злочині, це каяття вважається одним з головних доказів у провині, а відмова від нього сприймається судом дуже критично.
Отже, повертаючись до ККУ, в якому прописано, що до відповідальності за статтею 212 як виконавці ухилення від сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів повинні притягуватись лише ті працівники управлінської сфери юридичних осіб, які, здійснюючи організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські функції, виконують обов'язки по веденню та оформленню звітної документації про фінансово-господарську діяльність підприємств. установ, організацій і поданню цієї документації до податкових служб.
Отже, опираючись на статтю 212 Кримінального кодексу України, можемо зробити висновок, що бухгалтер може нести кримінальну відповідальність за ухилення від сплати податків.
Курсы бухгалтерские
Курсы бухгалтерии для руководителей
Новости и события
Документы об окончании курсов
Другие материалы по теме:
кримінальна відповідальність, розслідування, юридична особа, стаття, ухилення від сплати податків, податок, обов'язки, податки, сума, виконують, оподаткування, працівники, головний бухгалтер, статті, діяльність, бухгалтерський, відповідальність, директор, можливості, наприклад, приклад, час, документ, бухгалтер
Статьи из раздела: Бухгалтеру
Другие статьи по теме:
Обов'язки бухгалтера – в деталях
Які відмінності в роботі головного бухгалтера та фінансового директора?
ТОП слоти на тему фільмів і серіалів
Зміни в податковому законодавстві та їх вплив на роботу бухгалтера
Нас находят: https://stimul kiev ua/articles htm?a=chi_mozhut_za_nepravilne_narakhuvannya_i_nesplatu_podatkiv_prityagnuti_bukhgalte, за що можуть посадити бухгалтера, відповідальність звільненого бухгалтера, як зняти відповідальність з головного бухгалтера, покарання за несплату податків, кримінальна відповідальність несплата податків, відповідальність за несплату податків, репетитор як притягнути сплатити податок, як уникнути кримінальної відповідальності головному бухгалтеру, кримынальна выдповыдальнысть за неправильне нарахування зарплати 2017
Мы на Facebook