Бухгалтеру /
Необоротні активи і запаси
За результатами інвентаризації виявлені лишки та нестачі ОЗ: як вчиняти
За результатами інвентаризації у бюджетній установі виявлені лишки та нестачі основних засобів. Як їх відобразити в обліку, а також оприбуткувати лишки та списати нестачі у разі, якщо винні особи не встановлені?
Виявлені під час інвентаризації розбіжності між фактичною наявністю основних засобів (далі — ОЗ) і даними бухгалтерського обліку відповідно до пункту 4 розділу IV Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України (Мінфін) від 02.09.2014 № 879 (далі — Положення про інвентаризацію), установа має урегулювати так:
- ОЗ, виявлені в лишках, підлягають оприбуткуванню зі збільшенням доходів майбутніх періодів (доходів спеціального фонду);
- нестачі цінностей понад норми природного убутку списують з балансу та відносять на рахунок винних осіб у розмірі, визначеному відповідно до законодавства . У разі якщо винні особи не встановлені, вони (нестачі) зараховуються на позабалансовий рахунок до моменту встановлення винних осіб або закриття справи згідно із законодавством.
Порядок визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей затверджений постановою Кабінету Міністрів України (КМУ) від 22.01.1996 № 116 (далі — Порядок). За приписом пункту 2 Порядку розмір збитків визначається відповідно до Методики оцінки майна, затвердженої постановою КМУ від 10.12.2003 № 1891.
Вартість ОЗ, виявлених в лишках, відображають в бухобліку на субрахунку 716 «Доходи майбутніх періодів». А для узагальнення інформації про суми невідшкодованих нестач ОЗ призначено субрахунок 072 «Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей» позабалансового рахунку 07 «Списані активи та зобов’язання» (Порядок застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ, що є додатком до Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ, затвердженого наказом Мінфіну від 26.06.2013 № 611; далі — План рахунків).
Варто пам’ятати, що установа у разі встановлення нестач, які виникли внаслідок зловживань, на вимогу пункту 7 розділу IV Положення про інвентаризацію має передати правоохоронним органам відповідні матеріали протягом 5 днів після їх встановлення, а на суму виявлених нестач подати цивільний позов.
Оприбуткування ОЗ, виявлених в лишках, відображають у бухобліку відповідно до пункту 1.19, а списання суми нестач ОЗ — пункту 1.18 розділу 1 Типової кореспонденції субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов’язаннями бюджетних установ, що є додатком 2 до Плану рахунків.
Водночас зауважимо: рішення про списання з бухобліку ОЗ, які належать до об’єктів державної власності, приймають відповідно до Порядку списання об’єктів державної власності, затвердженого постановою КМУ від 08.11.2007 № 1314, а про списання з бухобліку ОЗ, які належать до об’єктів комунальної власності, — Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (п. 7-8 розд. VIII Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11).
Другие материалы по теме:
за результатами інвентаризації, план рахунків, закриття, оприбуткування, на вимогу, субрахунок, матеріали, списання, активи, відображення, актив., доходи, актив, вартість, управління, розмір, план, рахунок, установа, 2014, 2013, результат, час, порядок, далі
Материалы из раздела: Бухгалтеру / Необоротні активи і запаси
Другие материалы по теме:
Придбаваємо твердопаливні котли: обліковуємо та оплачуємо з урахуванням новацій в обліку
Сплата ЄСВ: визначаємося з порядком
Ремонт приміщення: контролюємо цільове використання коштів
Знімаємо з реєстрації кредиторську заборгованість за результатами перевірки
Облік особистих речей працівників: визначаємо позабалансовий рахунок
Нас находят: облік лишків при інвентаризації в установі, як оцінити лишки при інвентаризації, оприбуткування лишків при інвентаризації, оприбуткування лишків в бюджетних установах
Мы на Facebook