Меню


Курсы СтимулСправочникСтатьиБухгалтеру

Що нового в податковому законодавстві в 2014 році?

Що нового в податковому законодавстві в 2014 році?

Розпочну з того, що податковий кодекс – це українські закони, котрі регулюють відношення, які виникають в процесі постановляння, змін і відміни податків і зборів в Україні. Взагалі, податковий кодекс вміщує в собі список податків та зборів, котрі діють в Україні, а також певні обов'язки високопосадових суб’єктів суспільства під час здійснення податкового контролю, і відповідальність при невиконанні податкового законодавства. В Україні закони та законодавчі акти приймаються на основі Конституції України і відповідають їй.

В Україні докорінно змінилася система оподаткування, коли був прийнятий Податковий кодекс. Кількість податків зменшилася приблизно у два рази. І взагалі, протягом усього часу було багато нових доповнень та змін. На сьогоднішній день, податковий кодекс України налічує більше 172 650 законів.

Повернемося до початку, що ж таке взагалі закон? Закон – у вузькому значенні, це нормативно-правовий акт, який приймається представником законодавчого органу державної влади (наприклад, парламентом) в особливому порядку, регулює певні соціальні відношення, і встановлює певні заходи державного примусу. А вже у всезагальному значенні під законом розуміються усі нормативно-правові акти, діючі у рамках певних правових систем. А що ж регулюють закони? В першу чергу, найважливіші питання суспільних відносин, права і свободи людей, структуру та організацію влади в державі, встановлюють певні права для фізичних і юридичних осіб, та регулюють відносини між ними.

А тепер розглянемо детальніше особливості податкового кодексу України. Щорічно, під кінець року готується порція змін, які націлені на те, щоб прибрати деякі технічні неточності у податковому законодавстві, удосконалити певні податкові норми та врегулювати велику кількість «темних» сторін у податковому кодексі України. Але, на жаль, отримані зміни, як і інші закони, які були націлені на «вдосконалення» податкового законодавства, мають багато помилок та суперечностей, не чітко сформульовані. Також, присутній низький рівень нормотворчої техніки і, окрім того, неординарний термін набрання чинності.

Що ж до нововведень, то цього року їх відбулося досить багато. Але зупинюся я детальніше лише на деяких з них. Для прикладу, з 2014 року платники з гарною податковою історією почали отримувати відшкодування ПДВ за 11 робочих днів. Тобто, вони отримують можливість проходити скорочену процедуру відшкодування ПДВ (термін камеральної перевірки, що є обов’язковим при процедурі відшкодування, скорочено з 20 до 5 днів), крім того, були введені спеціальні «ПДВ - рахунки». По-друге, 01.01.2014 року для всіх, окрім двох винятків, був прийнятий річний базовий період. Також, з початку року зникли навіть згадки про такий спеціальний документ, як «свідоцтво платника ПДВ». Інформацію про реєстрацію нового суб’єкта-платника ПДВ вносять лише до Реєстру платників цього податку. Крім цього, змінилася ставка - з 10% на 18% на оподаткування операцій з продажу цінних паперів.

Ще одне цікаве нововведення цього року – це електронне адміністрування ПДВ. Головні положення: реєстр і всі податкові звіти подаються лише у електронному вигляді, податкова накладна видається продавцем сумою, яка обчислюється за певною формулою та інші.

Отже, як ми бачимо, за 2014 рік відбулося досить багато різних змін у податковому кодексі. Деякі з них були суттєвими (наприклад, електронне адміністрування ПДВ). Їхнє впровадження було ефективним і доцільним, адже завдяки ним був скорчений час на реєстрування та сплату податків, і прибрано великі недоліки податкового законодавства, які виникали у минулих роках.

Романець Марія


Подписка на новости RSS

Мы на Facebook