Бухгалтеру /
Розрахунки з контрагентами
Інвентаризація розрахунків не проведена: можливі наслідки
Бюджетна установа відповідно до наказу керівника перед складанням річної звітності щорічно проводила інвентаризацію матеріальних цінностей. А от інвентаризацію розрахунків — не проводила. За результатами ревізії фінансово господарської діяльності установи фінінспектори зазначили це, як порушення, і склали протокол про адміністративне правопорушення на керівника установи. Чи правомірні дії фінінспекторів?
Так, правомірні. Пояснимо чому.
Відповідно до пункту 1.4 Інструкції з інвентаризації матеріальних цінностей, розрахунків та інших статей балансу бюджетних установ, затвердженої наказом Головного управління Державного казначейства України від 30.10.1998 № 90 (далі — Інструкція № 90), одним із основних завдань інвентаризації є перевірка реальної вартості обліковуваних на балансі сум дебіторської та кредиторської заборгованості.
Пунктом 11.1 Інструкції № 90 передбачено, що інвентаризація розрахунків з бюджетом, підзвітними особами, робітниками і службовцями, депонентами та іншими дебіторами і кредиторами полягає у звіренні документів і записів у реєстрах обліку і перевірці обгрунтованості сум, відображених на відповідних рахунках. Для підтвердження реальної заборгованості, яка обліковується на балансі бюджетної установи на дату проведення інвентаризації, розрахунки з дебіторами і кредиторами звіряються шляхом надання їм актів звірок.
На рахунках розрахунків з дебіторами і кредиторами повинні залишатися тільки узгоджені суми. Якщо до кінця звітного періоду не вдалося усунути виниклі розбіжності або невстановлені розбіжності, то розрахунки з дебіторами та кредиторами показуються кожною зі сторін у своєму балансі в сумах, які виходять із їх бухгалтерських записів і визнані нею вірними (абз. 2 п. 11.2 Інструкції № 90).
Для відображення результатів інвентаризації розрахунків за дебіторською та кредиторською заборгованістю , що знаходиться на обліку установи на момент звітного періоду (інвентаризації), призначений акт інвентаризації розрахунків з дебіторами і кредиторами (за формою, наведеною у додатку 9 до Інструкції № 90).
В акті зазначають найменування проінвентаризованих субрахунків та суми виявленої неузгодженої дебіторської та кредиторської заборгованості, безнадійних боргів та кредиторської і дебіторської заборгованості, щодо якої термін позовної давності минув (абз. 2 п. 11.4 Інструкції № 90).
До акта слід додати довідку (за формою, наведеною у додатку 10 до Інструкції № 90), яку складають у розрізі синтетичних рахунків бухгалтерського обліку. В довідці зазначають найменування та адреси дебіторів та кредиторів, суму заборгованості, за що обліковується заборгованість, з якого часу та на підставі яких документів.
Підпунктом 15 пункту 1.5 Інструкції № 90 визначено, що установи зобов’язані проводити інвентаризацію розрахунків із дебіторами та кредиторами не менше двох разів на рік.
На жаль, ситуація стосовно непроведення установою інвентаризації розрахунків з дебіторами та кредиторами в установлені строки є типовою. Тому звертаємо вашу увагу, що фінінспектори в актах ревізії непроведення інвентаризації розрахунків з дебіторами та кредиторами трактують як порушення вимог пунктів 1.4 та 1.5 Інструкції № 90.
А як установлено пунктом 1.10 Інструкції № 90, відповідальність за організацію інвентаризації, правильне та своєчасне її проведення несе керівник установи. Отже, відповідно до статті 1642 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення законодавства з фінансових питань, а саме несвоєчасне або неякісне проведення інвентаризації грошових коштів, фінінспектори мають право на керівника установи за протоколом про адміністративне правопорушення накласти штраф від 8 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 136 грн. до 255 грн.).
Другие материалы по теме:
акт інвентаризації, додати, бухгалтерських, інвентаризація, перевірка, ціна, розрахунки, термін, найменування, відображення, штраф, 90, відповідальність, заборгованість, дії, реєстр, на підставі, строки, управління, акт, установа, керівник, результат, установи, статті, склад, далі
Материалы из раздела: Бухгалтеру / Розрахунки з контрагентами
Другие материалы по теме:
Недостач або лишків матцінностей при інвентаризації не виявлено: чи складати порівняльну відомість
Ремонт приміщення: контролюємо цільове використання коштів
Мы на Facebook