Нараховуємо ЄСВ на декретні
У грудні 2014 року працівниці за лікарняним були нараховані декретні за період з 15.12.2014 по 19.04.2015. Утім, у лютому 2015 року у зв’язку з важкими пологами їй надали другий лікарняний на період з 20.04.2015 по 03.05.2015 й продовжили відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами на 14 днів. Чи потрібно робити перерахунок ЄСВ (з розрахунку мінімальної заробітної плати)? Якщо так, то за який період?
З 01.01.2015 діє нова редакція частини шостої статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464). Тож наразі, якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати (далі — мзп), встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мзп, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника.
У таблиці 6 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу) застрахованим особам» Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення , допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за формою № Д4 (додаток 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 454), сума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами цій працівниці зазначається з розбивкою за періодами (грудень — квітень).
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
Нагадаємо, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи (ст. 58 Конституції України).
Порядок обчислення ЄСВ та строки його сплати окремими категоріями платників визначено пунктом 4.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 455. Ним, зокрема, установлено, що ЄСВ за осіб, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами і отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, нараховується за кожен місяць окремо у такий спосіб:
- визначається середньоденний розмір допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами шляхом ділення нарахованої суми такої допомоги на кількість днів , за які вона нарахована;
- визначається сума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, що припадає на кожен місяць окремо, шляхом множення середньоденного розміру такої допомоги на кількість календарних днів кожного місяця, за які вона нарахована;
- визначається сума ЄСВ для установи шляхом множення розрахованої суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами за кожен місяць окремо на розмір ЄСВ, встановлений Законом № 2464 для зазначеної категорії платників (33,2%, 8,41%);
- визначається сума ЄСВ для особи, яка перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами і отримує допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, шляхом множення розрахованої суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами за кожен місяць окремо на розмір ЄСВ, встановлений Законом № 2464 (2%).
Тож оскільки на дату нарахування допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами була чинною стара норма щодо нарахування ЄСВ, то вона й має застосовуватися до доходу, нарахованого у грудні 2014 року (сума допомоги за грудень 2014-го — квітень 2015 року). Тобто навіть у разі якщо після розподілу суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами (віднесення до того місяця, за який така допомога нарахована) дохід за місяць є меншим за розмір мзп, нове правило нарахування ЄСВ не застосовується і донараховувати ЄСВ не потрібно .
Водночас з огляду на продовження працівниці відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та те, що новий листок непрацездатності припадає на період з 01.01.2015, нарахування за квітень 2015 року (за першим та другим листками непрацездатності) підсумовують і у разі, якщо сумарний розмір допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами за квітень 2015 року менше розміру мзп — донараховують ЄСВ. А саме: (1218 грн. – сума допомоги, нарахована за першим листком непрацездатності, – сума допомоги, нарахована за другим листком непрацездатності) Ч Ч 33,2% ч 100%.
Якщо сума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами за квітень 2015 року перевищує розмір мзп — донараховувати ЄСВ не потрібно. А от у разі якщо сума такої допомоги за травень 2015 року (три календарних дні) буде меншою за розмір мзп — нараховують ЄСВ у розмірі 404,38 грн. (1218 грн. Ч 33,2% ч 100%).
Другие материалы по теме:
декретні, кількість днів, лікарняний, робити, нарахування заробітної плати, розраховується, перерахунок, не потрібно, відповідальність, дохід, кількість, відпустку, категорії, нарахування, заробітна плата, допомогу, місяць, сума, забезпечення, розмір, період, 2014, 2013, порядок, далі
Материалы из раздела: Бухгалтеру / Податки і збори
Другие материалы по теме:
Відображаємо у звітності нарахування ЄСВ на суми декретних
Компенсація за невикористану відпустку звільненому працівнику: нараховуємо ЄСВ
Сплата ЄСВ: визначаємося з порядком
Компенсація за невикористану відпустку звільненому працівнику: чи нараховувати ЄСВ
Лікарняні та декретні за січень–березень 2013 року перераховувати не потрібно
Нас находят: ЕСВ нараховано на декретні в Укараїні
Мы на Facebook