Меню


Курсы СтимулСправочникПолезные материалыБухгалтеруСоціальне страхування

Бухгалтеру /
Соціальне страхування

Оглавление

Особливості розрахунку лікарняних донору крові

Працівник установи, який є донором крові, захворів і надав до установи листок непрацездатності. Чи враховувати під час визначення суми допомоги по тимчасовій непрацездатності середню заробітну плату за додатковий день відпочинку?

 

Працівник установи, який є донором крові, захворів і надав до установи листок непрацездатності. Чи враховувати під час визначення суми допомоги по тимчасовій непрацездатності середню заробітну плату за додатковий день відпочинку?

Частиною другою статті 9 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» від 23.06.1995 № 239/95-ВР передбачено, що після кожного дня давання крові та (або) її компонентів донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку.

Середню заробітну плату за дні відпочинку у зв’язку з донорством крові розраховують відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100). А саме, виходячи з виплат за останні два календарних місяці роботи, що передують такому дню (абз. 3 п. 2 Порядку 100).

Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266).

Для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності середню заробітну плату застрахованої особи обчислюють виходячи з нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату , інші заохочувальні та компенсаційні виплати (у т. ч. у натуральній формі), які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР, та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб, у межах максимальної величини (граничної суми) місячної заробітної плати (доходу), на які нараховують страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (п. 7–9 Порядку № 1266).

Виплати за час, протягом якого працівник не працював, але за ним зберігався середній заробіток , обчислений відповідно до Порядку № 100, не повинні включатися до розрахунку. На цьому наполягає і Міністерство праці та соціальної політики України у своєму роз’ясненні від 02.04.2007/ №/ 211/020/153-07.

Отже, середню заробітну плату за додатковий день відпочинку донору крові, за який за ним зберігався середній заробіток, під час розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності враховувати не потрібно.


Подписка на новости RSS

Мы на Facebook