Меню


Курсы СтимулСправочникПолезные материалыБухгалтеруОренда

Бухгалтеру /
Оренда

Оглавление

Проводимо розрахунки за спожиті орендарем комунальні послуги

Територіальне стоматологічне об’єднання орендує у ЦРЛ 5 стоматкабінетів. Раніше плату за споживання холодної води визначали за розрахунком 15 літрів води на 1 хворого за зміну (відповідно до норми витрат холодної води, установленої СНіП 2.04.01-85). Щоб оплачувати лише фактично спожиту воду, територіальне стоматологічне об’єднання встановило лічильники обліку холодної води, за показниками яких наразі і оплачує спожиту холодну воду. Проте адміністрація ЦРЛ не погоджується з оплатою холодної води лише за показниками лічильників, а, як і раніше, посилається на норми витрат холодної води. Чи правомірні такі дії ЦРЛ?

 

Територіальне стоматологічне об’єднання орендує у ЦРЛ 5 стоматкабінетів. Раніше плату за споживання холодної води визначали за розрахунком 15 літрів води на 1 хворого за зміну (відповідно до норми витрат холодної води, установленої СНіП 2.04.01-85). Щоб оплачувати лише фактично спожиту воду, територіальне стоматологічне об’єднання встановило лічильники обліку холодної води, за показниками яких наразі і оплачує спожиту холодну воду. Проте адміністрація ЦРЛ не погоджується з оплатою холодної води лише за показниками лічильників, а, як і раніше, посилається на норми витрат холодної води. Чи правомірні такі дії ЦРЛ?

Насамперед зазначимо: з 01.03.2013 СНіП 2.04.01-85 «Внутрішній водопровід та каналізація будівель» в частині вимог щодо водопроводу та каналізації на території України не застосовується (п. 2 наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України «Про затвердження ДБН В.2.5-64:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація. Частина I. Проектування. Частина II. Будівництво» від 31.10.2012 № 553). А тепер розглянемо, як мають діяти орендар та орендодавець у цій ситуації.

Як випливає із пункту 3 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 (далі — Методика), під час надання приміщення в оренду сплачуються:

Витрати, пов’язані з утриманням орендованого майна, мусить здійснювати саме орендар (п. 5.13 Типового договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 23.08.2000 № 1774).

Аби уникнути непорозумінь, центральна районна лікарня (далі — ЦРЛ), що надає в оренду приміщення, та орендар мають укласти:

При укладанні договору про відшкодування витрат сторони договору повинні врахувати та погодити всі понесені витрати.

Оплачувати комунальні послуги може ЦРЛ, але потім понесені витрати їй відшкодовує орендар. Якщо ж при укладанні договору оренди ЦРЛ доручила орендарю самостійно сплачувати вартість комунальних послуг та послуг, пов’язаних з утриманням орендованого майна, то орендар укладає відповідний договір із комунальним підприємством .

Якщо окремими приміщеннями користуються одночасно і орендар, і орендодавець, то орендар бере участь в їх утриманні (пропорційно). Перелік витрат на утримання приміщень, що підлягають частковому відшкодуванню орендарем, залежить від конкретних обставин. Тому умови відшкодування таких витрат обов’язково передбачають у договорі про відшкодування витрат.

Якщо в орендованому приміщенні засоби обліку відсутні, то відшкодування комунальних послуг провадять розрахунково залежно від наявності, кількості, потужності, часу роботи електроприладів або пропорційно орендованій площі.

Витрати на утримання будівлі, зданої в оренду одночасно кільком підприємствам, організаціям , та прибудинкової території, розподіляються між ними залежно від наявності, кількості, потужності, часу роботи електроприладів, систем тепло- і водопостачання, каналізації за спеціальними рахунками, а в неподільній частині — пропорційно розміру займаної ними загальної площі (п. 11 Методики).

Водночас під час розрахунку витрат на оплату спожитих послуг слід брати до уваги лише фактично спожиті послуги та понесені витрати. Такий розрахунок має проводитись щомісяця, його обов’язково підтверджують відповідними документами (у т. ч. бухгалтерськими).

Якщо у рахунку на відшкодування витрат за спожиті послуги, наданому орендодавцем чітко не визначено , за що саме повинен сплатити орендар, а вказана лише загальна сума «за утримання приміщення», «за комунальні послуги», то орендар має звернутися до орендодавця з проханням розшифрувати її за видами наданих послуг.

Отже, якщо орендар сплатив відповідно до показників лічильника за спожиту воду, відшкодував ЦРЛ усі понесені ним витрати на утримання зданої в оренду частини приміщення та оплатив спожиті комунальні послуги відповідно до умов укладених договорів, то підстав у адміністрації ЦРЛ вимагати від нього оплати додаткової кількості холодної води немає.


Нас находят: оплата комунальних послуг орендарем, облік відшкодування комунальних послуг, що потрібно економісту для розрахунку витрат по електроенергіі орендарями, методика розрахунку відшкодування комунальних послуг


Подписка на новости RSS

Мы на Facebook