Меню


Курсы Стимул Справочник Полезные материалы Бухгалтеру Оплата праці та кадри Державна служба

Бухгалтеру /
Оплата праці та кадри /
Державна служба

Звільнення працівника без згоди профспілкового органу: чи можливо

Працівника установи звільнено з роботи у зв’язку зі скороченням чисельності працівників без попередньої згоди профспілкового органу. Чи може такий працівник звернутися до суду через порушення його прав?

 

Працівника установи звільнено з роботи у зв’язку зі скороченням чисельності працівників без попередньої згоди профспілкового органу. Чи може такий працівник звернутися до суду через порушення його прав?

Так, може. Пояснимо чому.

Пунктом першим частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України (КЗпП) передбачено можливість розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у разі скорочення чисельності або штату працівників.

Питання розірвання трудового договору з ініціативи установи за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації, членом якої є працівник (далі — профспілковий орган), унормовано статтею 43 КЗпП. Так, нею, зокрема, установлено, що розірвання трудового договору з підстав, передбачених пунктом 1 статті 40, може бути проведено лише за попередньою згодою профспілкового органу.

У випадках, передбачених законодавством про працю, профспілковий орган розглядає у 15-денний строк обгрунтоване письмове подання керівника установи про розірвання трудового договору з працівником. Зауважимо, що подання керівника установи має розглядатися у присутності працівника, на якого воно внесено.

Про прийняте рішення профспілковий орган повідомляє керівника установи у письмовій формі в 3-денний строк після його прийняття.

Рішення профспілкового органу про відмову в наданні згоди на розірвання трудового договору повинно бути обгрунтованим. Адже у разі, якщо відмова в наданні згоди на розірвання трудового договору необгрунтована, керівник установи має право звільнити працівника без згоди профспілкового органу.

Водночас пунктом 2 частини першої статті 232 КЗпП передбачено, що за заявами працівників про поновлення на роботі незалежно від підстав припинення трудового договору трудові спори розглядаються безпосередньо в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах. Тож з огляду на те, що трудовий договір із працівником у зв’язку зі скороченням було розірвано без отримання попередньої згоди профспілкового органу, а отже, норми трудового законодавства були порушені, останній може звернутися до суду.

Зауважимо: якщо розірвання трудового договору з працівником проведено керівником установи без звернення до профспілкового органу, суд зупиняє провадження по справі, запитує згоду профспілкового органу і після її одержання або відмови профспілкового органу в дачі згоди на звільнення працівника розглядає спір по суті (ч. 9 ст. 43 КЗпП).


Нас находят: звільнення без згоди працівника


Подписка на новости RSS         Мы в Google+    

Мы на Facebook