Меню


Курсы СтимулСправочникПолезные материалыдалі

Материалы слушателям курсов: "Далі": Бухгалтеру / Податки і збори

Оглавление: далі

 

Бухгалтеру / Податки і збори

Грошова допомога інвалідам та непрацюючим малозабезпеченим особам: як бути з ПДФО

Ні, така допомога податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) не оподатковується. І ось чому.Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради надає одноразову грошову допомогу інвалідам та непрацюючим малозабезпеченим особам за рахунок коштів державного бюджету. Чи оподатковується така допомога ПДФО? Чи включати таку допомогу до форми № 1ДФ?
 

Повертаємо помилково сплачений ЄСВ

Так, можливо. І ось як.Бюджетна установа помилково сплатила ЄСВ на рахунок органу доходів і зборів, у якому вона не перебуває на обліку. Чи можливо повернути такі кошти?
 

Чи є базою нарахування ЄСВ компенсація за невикористані дні щорічної відпустки

Так, є. І ось чому.Працівник змінив місце роботи. Сума компенсації за невикористані дні щорічної відпустки за його бажанням перерахована установою на рахунок тієї установи, до якої перейшов працювати працівник. Чи є базою нарахування ЄСВ сума компенсації за невикористані дні щорічної відпустки?
 

Матеріальна допомога працівникам: нараховуємо та утримуємо ЄСВ правильно

Керівники бюджетних установ в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах, мають право надавати працівникам матеріальну допомогу , в тому числі на оздоровлення, в сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік (пп. б п. 4 постанови Кабінету Міністрів України Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери від 30.08.2002 № 1298).У грудні 2013 року установа нараховуватиме матеріальну допомогу на оздоровлення, а також окремим працівникам за їх особистими заявами у зв’язку із сімейними обставинами. Чи є такі виплати базою для нарахування та утримання ЄСВ?
 

Нараховуємо рентну плату за спожиту орендарем воду

Згідно з підпунктом 255.11.2 Податкового кодексу України (ПК) рентна плата за спеціальне використання води (далі — рентна плата) обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої, отриманої від інших водокористувачів) водних об’єктів з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів.Установа здає в оренду частину будівлі. При цьому орендар надає послуги, які пов’язані з використанням води. На яку кількість спожитої води нараховується рентна плата за спеціальне використання води? Орендар має відшкодувати лише вартість використаної води чи й суму рентної плати?
 

Визначаємо кількість застрахованих осіб для застосування понижуючого коефіцієнта

Відповідно до пункту 95 розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ) при нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам розмір єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), встановлений частиною п’ятою та абзацом другим частини шостої статті 8 Закону про ЄСВ для платників ЄСВ, визначених в абзацах другому, третьому, четвертому та сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, застосовується з понижуючим коефіцієнтом, якщо платником виконуються одночасно три умови.В установі відповідно до звіту з ЄСВ за жовтень 2015 року заробітну плату нараховували 28 застрахованим особам, у т. ч. восьми зовнішнім сумісникам та одному інваліду. Яку кількість застрахованих осіб потрібно враховувати для застосування понижуючого коефіцієнта? Як враховувати кількість зовнішніх сумісників, які працюють на 0,5 ставки: за фактичною кількістю (8 осіб) чи в еквіваленті до повної зайнятості (4 ос.)?
 

Компенсація за невикористану відпустку звільненому працівнику: нараховуємо ЄСВ

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 08.07.2010 № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) нараховується на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у т. ч. у натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України Про оплату праці від 24.03.1995 № 108/95-ВР.Працівник звільнився з установи 25.03.2015. У цей самий день йому були нараховані та виплачені заробітна плата за відпрацьований час та компенсація за невикористану відпустку. Чи нараховується ЄСВ на суму компенсації за невикористану відпустку? Як відобразити таку суму у таблиці 6 Звіту з ЄСВ?
 

Чи звільняються платні соціальні послуги від оподаткування ПДВ

Відповідно до підпункту д підпункту 197.1.7 Податкового кодексу України (ПК) від оподаткування податком на додану вартість (далі — ПДВ) звільняються операції з надання послуг харчування, забезпечення майном, комунально-побутовими та іншими соціальними послугами за рахунок державних коштів, що надаються особам, які утримуються у територіальних центрах соціального обслуговування (далі — терцентр). Тобто соціальні послуги, що надаються не за рахунок державних коштів (на платній основі), не звільняються від оподаткування ПДВ.Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) за 2013 рік надано платних соціальних послуг на суму 281,7 тис. грн. Терцентр не зареєстрований як платник ПДВ. Чи звільняються від оподаткування ПДВ платні соціальні послуги? Якщо ні, то чи повинен терцентр зареєструватися як платник ПДВ у контролюючому органі у разі перевищення загальної суми надання платних соціальних послуг в 300 тис. грн.?
 

Сплата ЄСВ: визначаємося з порядком

Згідно з абзацом першим частини восьмої статті 9 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ), підпунктом 6 пункту 3 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (далі — Інструкція з нарахування), установи зобов’язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.Як треба сплачувати утриманий та нарахований ЄСВ: за таблицею 6 чи таблицею 1 звіту з ЄСВ. При цьому до уваги беруть відомості щодо кожної особи чи загальну суму за місяць?
 

Виплачуємо аванс: як нарахувати та утримати ПДФО і ЄСВ

Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим із виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим упов­новаженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів — представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата (ч. 1 ст. 24 Закону України Про оплату праці від 24.03.1995 № 108/95-ВР).Установа виплачує заробітну плату за першу половину місяця (аванс). Чи потрібно із цієї суми нараховувати та перераховувати ПДФО? І чи потрібно для визначення бази для нарахування ПДФО суму заробітної плати, нараховану за першу половину місяця, зменшувати на суму ЄСВ?
 

Допомога по вагітності та пологах і оподаткування ПДФО

Визначення об’єкта оподаткування з метою розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку здійснюється відповідно до норм Податкового кодексу України (ПК). Зокрема, згідно з підпунктом 165.1.1 ПК до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються суми допомоги по вагітності та пологах, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.Відповідно до змін у законодавстві на допомогу по вагітності та пологах із 01.07.2013 нараховується єдиний внесок. Чи є такі суми виплат об’єктом оподаткування ПДФО?
 

Відображаємо у податковому розрахунку індексацію заробітної плати за попередні періоди

Відповідно до підпункту 14.1.48 Податкового кодексу України (ПК) заробітна плата для цілей розділу IV ПК — це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.Як суми індексації заробітної плати за попередні податкові періоди (місяці) відображаються у податковому розрахунку за формою № 1ДФ при проведенні річних перерахунків?
 

Оподаткування виплат дітям-сиротам

Порядок надання матеріального забезпечення дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, та його розміри визначено пунктом 13 постанови Кабінету Міністрів України Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування від 05.04.1994 № 226 (далі — Постанова № 226). Норми пункту 13 Постанови № 226 поширюються також на учнів, студентів, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків і перебували на повному державному утриманні в загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах та вишах.Студенти-сироти, що навчаються у виші І–ІІ рівнів акредитації, щомісячно отримують, зокрема, стипендію у розмірі 1760 грн., грошову компенсацію вартості харчування — 1500 грн.? Чи утримувати з цих виплат військовий збір та податок на доходи фізичних осіб? Який неоподатковуваний мінімум установлено для таких виплат?
 

Оподаткування надміру витрачених у відрядженні та неповернутих коштів

Сума надміру витрачених коштів (залишку коштів понад суму, витрачену згідно зі звітом про використання коштів, наданих на відрядження) підлягає поверненню працівником до каси або зарахуванню на відповідний рахунок установи, що їх надала, у встановленому законодавством порядку (абз. 1 п. 11 розд. II Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998 № 59).Алгоритм розрахунку податку, наведений у новій формі звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, передбачає утримання ПДФО із сум надміру витрачених та не повернутих в установлені законодавством терміни коштів. Чи оподатковувати такі суми військовим збором?
 

Допомога малозабезпеченим громадянам від фонду депутата районної у місті ради: чи оподатковувати ПДФО

Ні, така допомога податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) не оподатковується. І ось чому.Фонд депутата районної у місті ради утворений за рахунок коштів місцевого бюджету. Кошти фонду використовуються для надання матеріальної допомоги місцевим мешканцям — малозабезпеченим громадянам та громадянам, які перебувають у складному матеріальному становищі. Чи оподатковується така допомога ПДФО?
 

Оподаткування матеріальної допомоги ветеранам

Відповідно до частини п’ятої статей 12–14 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту від 22.10.1993 № 3551-XII (далі — Закон про ветеранів війни) учасникам бойових дій, інвалідам війни та учасникам війни щорічно до 5 травня виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначає Кабінет Міністрів України, у межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.На сесії сільської ради прийнято рішення про надання ветеранам Великої Вітчизняної війни одноразової грошової допомоги до Дня Перемоги. Чи оподатковувати таку допомогу податком на доходи фізичних осіб та військовим збором?
 

Компенсація за невикористану відпустку звільненому працівнику: чи нараховувати ЄСВ

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464) єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) нараховується на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у т. ч. у натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України Про оплату праці від 24.03.1995 № 108/95-ВР.Працівник звільнився з роботи 02.03.2015 за власним бажанням, йому нараховано і виплачено заробітну плату за відпрацьований день березня. Компенсацію за невикористану відпустку нараховано і виплачено лише 04.03.2015. Чи нараховується ЄСВ на такі виплати та чи відображаються такі виплати у Таблиці 6 Звіту з ЄСВ (форма № Д4)?
 

Визначаємо ЄСВ на суму зарплати, нарахованої згідно з рішенням суду

Частиною другою статті 7 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 08.07.2010 № 2464-VI передбачено, що для осіб, яким згідно з рішенням суду нараховано середню заробітну плату за вимушений прогул, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) нараховується на суму, що визначається шляхом ділення заробітної плати (доходу) на кількість місяців, за які вона нарахована.Бюджетна установа поновлює працівника на роботі згідно з рішенням суду за вимушений прогул працівника. Як правильно відобразити у звіті оплату за час вимушеного прогулу?
 

Оподаткування ПДФО суми неповернутої частини авансу: застосовувати підвищуючий коефіцієнт чи ні

Так, повинен. І ось чому.Працівник установи подав до бухгалтерії звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт. Однак цей працівник у визначений законодавством строк не повернув ту частину виданої йому суми авансу, яку він не використав. Чи повинен бухгалтер для утримання ПДФО збільшувати суму неповернутої частини авансу на коефіцієнт?
 

У кількох звітах за формою № 1ДФ виявили помилки: який розмір штрафу слід застосовувати

Положення пункту 119.2 Податкового кодексу України передбачають, що неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника податку та/або до зміни платника податку, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 грн.В установі проводиться планова перевірка фінансово-господарської діяльності. Перевіряльник виявив помилки при заповненні двох звітів за формою № 1ДФ. Який штраф буде застосовано: щодо кожного звіту окремо чи 510 грн. незалежно від кількості звітів, в яких виявлено помилки?
 

Чи звільняє від пені і штрафів сплата ЄСВ на неналежний рахунок

Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 08.07.2010 № 2464 (далі — Закон № 2464) визначено, що платники єдиного внеску зобов’язані сплачувати його не пізніше 20 числа наступного місяця за базовим звітним періодом на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду України (ПФУ), відкриті в органах Державної казначейської служби України для його зарахування.Бюджетна установа у січні – лютому 2013 року помилково сплатила ЄСВ не на рахунок внеску за найманих працівників, а на рахунок грошового забезпечення військовослужбовців. 01.03.2013 установа звернулася до ПФУ із заявою про перезарахування коштів на правильний рахунок. У червні 2013 року ПФУ прийняв рішення про стягнення штрафу та пені на помилково сплачені суми. Чи правомірні дії ПФУ?
 

Нарахування ЄСВ у період відпустки без збереження зарплати

Відповідно до частини п’ятої статті 8 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 08.07.2010 № 2464-VI, якщо база нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати та ставки ЄСВ, встановленої для відповідної категорії платника.Держслужбовець перебуває у відпустці без збереження заробітної плати. Чи нараховувати ЄСВ з розміру мінімальної заробітної плати?
 

Обчислюємо податкову соціальну пільгу держслужбовцю правильно

Податкова соціальна пільга (далі — ПСП) до заробітної плати державних службовців застосовується під час її нарахування до завершення нарахування таких доходів без подання відповідних заяв, але з наданням підтвердних документів для встановлення підвищеного розміру пільги.Сім’я складається з матері, батька та двох дітей (одна дитина — інвалід). Батько не працює. Матері як держслужбовцю нараховано заробітну плату за липень 2014 року у сумі 3106,43 грн. Як правильно застосувати податкову соціальну пільгу?
 

Допомога при народженні дитини: хто сплачуватиме ЄСВ

Порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 № 178 (далі — Порядок № 178). До цього Порядку постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 335 (набирає чинності з 26.08.2014) були внесені зміни. Вони привели сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) за осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у відповідність із Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464).Із 1 липня 2014 року особи, які йтимуть у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримуватимуть лише допомогу при народженні дитини. Чи вважатимуть їх платниками ЄСВ? Чи зараховуватиметься таким особам до страхового стажу період перебування у відпустці?
 

Нараховуємо ЄСВ на декретні

З 01.01.2015 діє нова редакція частини шостої статті 8 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464). Тож наразі, якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати (далі — мзп), встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мзп, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника.У грудні 2014 року працівниці за лікарняним були нараховані декретні за період з 15.12.2014 по 19.04.2015. Утім, у лютому 2015 року у зв’язку з важкими пологами їй надали другий лікарняний на період з 20.04.2015 по 03.05.2015 й продовжили відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами на 14 днів. Чи потрібно робити перерахунок ЄСВ (з розрахунку мінімальної заробітної плати)? Якщо так, то за який період?
 

Просмотреть еще статьи на тему "Далі".


Подписка на новости RSS

Мы на Facebook